Na potíže s klouby, šlachami, svaly a kostmi používají lidé kostival už od starověku. Staří Řekové vařili z kořene kostivalu lepkavou pastu, kterou napouštěli pruhy plátna a pak jimi ovazovali zlomené končetiny. Nejenže léčivé látky obsažené v kostivalu opravdu pomáhaly rychlejšímu srůstání kostí a hojení ran, ale po ztuhnutí pasty měl zraněný svou končetinu zpevněnou podobně, jako dnes my v sádře. Z babiččina receptáře můžete vyzkoušet několik kostivalových tipů:
Mast. Asi pět čerstvých, umytých kořenů nakrájíme nadrobno. Rozpustíme asi čtvrt kila sádla a kořeny v něm krátce osmahneme. Přes noc necháme stát, druhý den zahřejeme do tekutého stavu, scedíme přes plátýnko, důkladně vyždímáme a mastí naplníme kelímky, které uzavřeme a uchováváme v chladnu. Mast je vhodná na krevní podlitiny, zánět žil, křečové žíly, dnu, bércové vředy a bolesti šíje.
Kašovité obklady. Usušené kořeny umeleme v mlýnku na mák nebo v robotu na moučku, přidáme šálek vroucí vody, několik kapek jedlého oleje a smícháme na kaši. Tu pak ještě teplou natřeme na kousek plátna, obložíme tím postižené místo a zabalíme. Usušené kořeny lze koupit.
Tinktura z kořene. Omyté a nadrobno nakrájené kořeny kostivalu vložíme do čisté láhve, a to až po hrdlo. Zalijeme vodou nebo pálenkou z ovoce tak, aby kořeny byly zcela ponořené a postavíme na dva týdny do tepla. Vylouhované scedíme přes plátýnko. Použijeme především na revmatismus a otoky kloubů.
Přísada do koupele. Čerstvé listy (asi půl kilogramu) necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. Používáme při revmatických bolestech, bolestech kloubů, při poruchách prokrvení, hemoroidech a některých ekzémech. K přípravě léčivé lázně lze využít i sušené listy.
(žuk)

RADA SPIRITU
Léčebný účinek mají i obklady z čerstvých listů - omyté čerstvé listy kostivalu podrtíme válečkem, přiložíme k postiženému místu (zánět kloubů, podvrtnutí) a zavážeme.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456335
DnesDnes197
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4242
Tento měsícTento měsíc7281

Partnerské weby

apartman banner