Ne všechny indiánské kmeny „vděčí“ za svoje zmizení španělským dobyvatelům. Jednou z takových ztracených kultur jsou Anasaziové z amerického jihozápadu, s nimiž se pojí mnoho tajemného i neznámého. Dnes ani nevíme, jak si sami říkali. Pojmenování Anasaziové jim dali jejich nástupci - Navahové. V jejich jazyce to znamená Oni starodávní.
Anasaziové si ve skalách budovali přesně taková sídla, jaká známe z mayovek – typické bylo například obydlí náčelníka Apačů Mescalerů Vinnetoua. Byla velmi těžko přístupná a ze všeho nejvíc připomínala pevnosti. O běžném životě Anasaziů se dovídáme jen z vykopávek, písemné prameny neexistují. Víme, že pěstovali obilí, tkali látky, lovili králíky a horské ovce, chovali psy a krocany a dokázali vybudovat svá puebla. Ta nás dodnes udivují tím, jak rozsáhlá jsou. Například sídliště Spruce Tree House má celkem 114 obytných a osm prostorných společenských místností zvaných kiva. Ještě mohutnější je pueblo Bonito v kaňonu Chaco s osmi stovkami místností v osmi patrech. Žilo v něm přibližně 1200 obyvatel, kteří v kaňonu vybudovali i systém cest o celkové délce přes 400 kilometrů. Kolem roku 1300 však jsou všechna anasazijská sídliště najednou prázdná.
Co z ničeho nic přimělo příslušníky kmene, aby se vzdali svého pohodlného a bezpečného života ve skalách? Nevíme. Faktem zůstává to, že Anasaziové najednou zmizeli. Možná se smísili s jinými indiánskými kmeny a ztratili svoji identitu, možná jsou jejich potomky současní indiáni kmene Hopi, proslulí svými kačinami, figurkami připomínajícími návštěvníky z hvězd. Setkali se s nimi i Anasaziové? Odvezli je mimozemšťané s sebou do nějaké vzdálené galaxie, nebo je snad pouze přestěhovali někam jinam, třeba dále do Střední nebo Jižní Ameriky? Zmizení Anasaziů dodnes zůstává jednou z velkých archeologických hádanek.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456250
DnesDnes112
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4157
Tento měsícTento měsíc7196

Partnerské weby

apartman banner