Blahodárné účinky zelí znali už staří Egypťané a Řekové. Doslova spásou bylo pro námořníky v 17. století, které je chránilo před kurdějemi - tvorbou modřin, krvácením, ztrátou vlasů a zubů, bolestmi i otoky kloubů a závratí. Později se přišlo na to, že jim díky jednotvárné stravě akutně chyběl vitamin C.
Kyselý poklad
Na žebříčku zdravých potravin zaujímá zelí jednu z předních příček, ať už bílé, červené, čerstvé nebo kysané. Tělu dodává velké množství hodnotných bioaktivních látek. Obsahuje pro tělo tolik potřebné vitaminy A, B, C a E, K, minerály včetně hořčíku, fluoru, vápníku, jódu či enzymů. Užitečné organismy, které se v něm nacházejí, podporují zdraví prospěšné bakterie ve střevech, které zase ulehčují trávení, vstřebávání živin a správné využití vitaminu B. Miska kysaného zelí denně je výbornou prevencí proti nejrůznějším chorobám.
Zelím proti…
Zelí je bohaté na železo a chlorofyl, proto má tak příznivý vliv na chudokrevnost i srážlivost krve, vhodná je jeho konzumace při snížené funkci štítné žlázy. Důležitou úlohu sehrává v boji proti virovým infekcím, bakteriím, je účinnou prevencí proti nachlazení, významně posiluje imunitní systém. Má také jedinečnou schopnost hojit vnitřní vředy - dvanácterníku a žaludku - i vnější. Jeho pravidelné pojídání předchází zácpě. Šťáva z čerstvého zelí je výborná k tišení kataru horních cest dýchacích. Zelí působí preventivně proti Alzheimerově chorobě, stará se o správný metabolismus a brání ukládání tuku na vnitřních orgánech.
Kdy může pomoci
Vysoké množství vlákniny pomáhá udržovat v optimální formě střevní mikrofloru, jeho konzumace se doporučuje při léčbě hemoroidů. Odvar ze zelí ochucený medem používali naši předci na kašel a při onemocnění plic. Obklady z listů měly pomáhat při zánětu průdušek a průdušnice. Voda, v níž se zelí vařilo, má utišovat bolesti žaludku, mírnit průjmy. Při ztrátě hlasu, chrapotu doporučují léčitelé pít šťávu z čerstvého zelí smíchanou s medem a žloutkem.
(vos)

DODATEK
Zelí je výbornou potravinou také v dietním jídelníčku. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, rychle zaplní žaludek. Sto gramů této zdravé pochoutky představuje přibližně 72 kJ a 0,2 gramu tuku.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587288
DnesDnes535
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden535
Tento měsícTento měsíc17652

Partnerské weby

apartman banner