V malebné mexické vysočině nad údolím Oaxacy se rozkládají ruiny kultovního města Monte Albán. Již spisovatel Egon Ervin Kisch jej oslavoval jako skutečný div světa. Na ploše 40 kilometrů čtverečních jsou rozesety nesčetné chrámy, paláce, pohřební komory a mohutná opevnění. První s tavby zde byly zbudovány již v 6. století př. n. l., kdy krajinu opanovali Zapotékové. Místy se projevuje vliv ještě starší civilizace Olméků, a naopak jako poslední před necelými tisíci léty přišli Mixtékové. Velkolepá, důmyslně promyšlená architektura svědčí o obdivuhodném umu a schopnostech starověkých stavitelů a zeměměřičů. Jedna věc ale archeologům zpočítku vůbec nepřipadala zajímavá...

Archeologové zde zaznamenali hned několik nej… Centrální plocha je vytvořena uměle srovnáním jednoho z pahorků. Jen stěží si lze představit, jak obrovské množství zeminy muselo být přemístěno. Údiv vyvolává i dokonalá symetrie a především fascinující rozměry, které z tohoto místa vytvářejí nejmonumentálnější náměstí celé Ameriky, a tímto přívlastkem lze ozdobit i 40 metrů široké schodiště na severní straně komplexu.

Devátého ledna 1932 Alfonso Caso vstoupil do hrobu číslo 7 a odkryl poklad Mixtéků. Tvořilo jej na 500 předmětů ze zlata, perel, tyrkysů a horského křišťálu. Nález je největším zlatým pokladem starodávného Mexika a svým významem bývá srovnáván s objevem hrobu faraona Tutanchamona.

Ve stínu těchto archeologických úspěchů zůstaly nepovšimnuty nálezy, které mohou zcela změnit náš pohled nejen na minulost Mexika, ale i celé planety.

Stěny hrobů číslo 104 a 105 jsou hustě pokryty malbami, v nichž historikové rozpoznávají ztělesnění bohů. Jedna scéna vám může doslova vyrazit dech. V bizarním průvodu kráčí několik osob. Většina z nich má lidské rysy a tradiční úbor. Uprostřed se téměř ztrácí malá, a přesto tak zřetelná postava záhadného tvora. Velmi výrazné oči hledí průzorem přilby skafandru, která je soupravou hadic propojena s dýchacím přístrojem. Podoba bytosti připomíná spíše ilustraci ze soudobého vědeckofantastického románu než starověkou malbu.  Zůstal nám tento nález záměrně utajen?
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner