V červnu 1962 otisknul německý časopis vzrušující článek: V pohraničním území mezi Tibetem a Čínou leží skalnatá oblast pohoří Bajan Kara Ula. Již v roce 1938 zde byly nalezeny pozoruhodně popsané tabulky a hieroglyfy. Lidé, o jejichž vzhledu mají čínští vědci jen slabou př edstavu, před několika tisíci lety vyřezávali ploché talíře z nejtvrdší žuly pomocí obdivuhodných, nám neznámých přístrojů.

Celkem 716 kamenných talířů nalezených v jeskyních silně připomíná gramofonové desky s otvorem uprostřed. Od tohoto otvoru se táhne k vnějšímu okraji dvojitý zářez spirálovitého tvaru. Přitom se nejedná o zvukové rýhy, nýbrž o nejzvláštnější písmo, jaké kdy bylo v Číně a vůbec na světě objeveno.

Trvalo přes dvě desetiletí, než archeologové a znalci starých písem a hieroglyfů dokázali písmo v rýhách rozluštit. Obsah byl tak šokující, že jej Akademie starověké historie v Pekingu nechtěla vůbec zveřejnit. Se čtyřmi kolegy se archeolog , profesor Tsum Um-nuj shodl na tom, že „vyryté písmo informuje o kosmických lodích, které musely existovat před 12 000 lety“. Zpráva doslova cituje: „Národ Dropa přišel z oblaků na svých vzdušných vozidlech. Muži, ženy i děti národa Kham se schovávali v jeskyních. Pak porozuměli znamením a viděli, že národ Dropa přišel s mírovým úmyslem…“

Nálezy pozůstatků po Dropech a Khamech byly v jeskyních pohoří zaznamenány již dříve. Archeologové však dodnes nedokázali tyto tvory vysoké 130 cm antropologicky zařadit. Neexistuje žádná podobnost s Číňany, Mongoly nebo Tibeťany.

Hieroglyfy z Bajan Kara Ula připadají čínským archeologům tak neuvěřitelné, že se k nim vyjadřují jen velmi opatrně. Z kotoučů byly seškrabány částečky a poslány do Moskvy k určení stáří za použití radioaktivního uhlíku. Přitom byl učiněn senzační objev: tabulky obsahují velké množství kobaltu a kovů. Při testu celé tabulky za použití oscilografu vědce udivil překvapivý rytmus oscilace. Jako by kotouče s písmem byly kdysi „nabité“ a sloužily jako elektrické vodiče.

Nikdo dnes nemůže říci, co se za tabulkami s „rýhovým“ písmem z doby před 12 000 lety skrývá.  Záhada z Bajan Kara Ula je o to složitější, že stěny jeskyň nesou vyryté kresby kotoučů s písmem, dále znázorňují vycházející slunce, měsíc, hvězdy a mezi tím celé roje objektů elegantně se blížících k pohoří země.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587262
DnesDnes509
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden509
Tento měsícTento měsíc17626

Partnerské weby

apartman banner