Červenec nese parna, krupobití a medovice, je hojný na bouřky a vichřice. (Lidová pranost ika)

Ve starých spisech se červenec původně nazýval červnem, červen pak dostal přídomek „malý“. Příponou –ec se později oba měsíce rozdělily.
U Kleti v Blanském lese se každý červenec konávaly pohanské slavnosti. Není divu, protože v dobách keltské slávy patřil tento měsíc mezi úspěšné a plodné. Panovala víra, že započaté dílo se podaří, pokud je odstartováno právě v červenci. Významným dnem byl 15. červenec, později býval slaven i v některých „nástupnických“ zemích, navazujících na keltské tradice. Magický „jeřabinový den“ (den jeřabinových duchů) měl velkou moc. Pokud se pozorně podíváme na tuto sympatickou dřevinu, kterou jsme si zvykli spojovat spíše s podzimem, zjistíme, že jeřáb byl (nejen u Keltů) považován za magický strom. Z jeho dřeva se vyráběly účinné amulety, posvátné píšťalky, větvičky jeřábu se zavěšovaly nad dveře domů. K těmto praktikám přispěly i legendy, podle níž jeřáb nepochází z našeho světa, ale byl k nám importován ze země trpasličích bytostí (keltská verze), ze zásvětí (slovanská verze) či je darem bohů (velšská verze). Mágové jeřáb považovali za ochránce před útoky astrálních sil a démonů. Nejeden křesťan potají nosil jeřabinový křížek nebo proutek stále při sobě, aby se vyhnul ďábelským svodům a útokům čarodějnic.

Křesťanský liturgický kalendář obsadil červenec svátky významných světic a světců, měsíc byl spojován s lesními bytostmi, náležela mu tmavozelená barva. Naši předci byli přesvědčeni, že sedmý měsíc je měsícem výjimečných přízraků a bytostí, zjevujících se lidem v hlubokých lesích a horách.
Něco na tom určitě bude, protože v Pošumaví prý řádila „stromová strašidla“, která terorizovala osamělé pocestné, mnoho lidí se bálo chodit v červenci do lesů. V severních Čechách zase utekl z lesní chaty dřevorubec s celou rodinou. Důvod? Vrchnosti sdělil, že je opakovaně napadán tajemným „černým mužem“. Strach to musel být veliký, protože jen bláhovec by opustil slušně placené místo s panskými zárukami a jistou střechou nad hlavou. Buďme proto raději opatrní, protože pokud věříme našim předkům, je červenec zřejmě zaslíbeným měsícem lesních duchů.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506659
DnesDnes498
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden498
Tento měsícTento měsíc18005

Partnerské weby

apartman banner