Ve starověku mívali lidé doma jako válečné trofeje vysušené lidské hlavy, někdy to byly rodinné památky (něco jako fotografie příbuzných) a často pomáhaly odvrátit zlo. V některých anglických domech mají dodnes strážné lebky, které podle pověstí mají svůj vlastní život. Jednou z nejslavnějších je z Bettiscombe Manor v Dorsetu. Jakmile se s ní pohne, ječí a v noci rachotí. První světovou válku ohlásila tak, že potila krev. Několik majitelů se již pokusilo této děsivé památky zbavit, ale mnozí ji opět vrátili na místo, když v okolí došlo k nějakému neštěstí. Podle některých pověstí je to l

ebka zavražděné dívky, podle jiných patřívala v 18. století černému otrokovi, jehož pán nenechal mrtvolu zemřelého pohřbít v souladu s jeho přáním v Africe.

Ječící lebka z Burton Agnes Hall v Yorkshiru však skutečně patří k domu. Anne Griffithová, jejíž otec dům kolem roku 1590 postavil, si svůj domov tak zamilovala, že na smrtelné posteli žádala příbuzné, aby její hlavu ponechali v domě – když nechtěli její žádosti vyhovět, strašila je hroznými zvuky. Lebka (přezdívaná Owd Nance) hrozivě ječela, jakmile se pokusili ji odnést, a Annin duch procházel domem, aby lebku hlídal, dokud v roce 1900 tehdejší vlastníci neuklidnili jeho obavy tím, že ji vestavěli do jedné ze zdí.

Theophilus Brome (zemřel roku 1670) rovněž chtěl, aby jeho lebka zůstala v jeho domě v Somersetu, a tak je v něm dodnes. Protože však byl puritán, mohlo být větším důvodem jeho žádosti spíše než láska k domovu přání protivit se royalistům, kteří oslavili restauraci krále Karla II. tím, že vykopali mrtvé „ostříhance“ (puritány) a jejich hlavy vystavili na kůlech. Ještě dlouho potom, co toto nebezpečí pominulo, vydávala Bromeova lebka „hrozné zvuky… vyjadřující smutnou nelibost“, když se někdo pokusil s ní pohnout.
(vlab)
Foto: www.deviantart.net 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524127
DnesDnes243
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3229
Tento měsícTento měsíc15895

Partnerské weby

apartman banner