Lilie pochází z východní Asie, bývá nazývána královnou květin. Na světě je asi 100 původních druhů lilií, z nichž křížením vzniklo několik tisíc dalších odrůd a hybridů, které člověka mámí opojnou vůní.
Symbolika lilie
V Egyptě a Řecku byla znakem plodnosti, naděje a budoucnosti. Uplatnění tak měla v kultu ženských božstev. Ve starověku byly květy lilií velmi ceněny. Však také prášek z usušené cibulky nošený v sáčku na krku přivolával lásku, čerstvě utržená lilie naopak účinně odvracela milostná kouzla a intriky. V zahradách se lilie pěstovaly na ochranu před nepřátelskými duchy a zlu obecně, proti uhranutí i nezvaným návštěvníkům - zlodějům. Lilie najdete ve svatebních kyticích, ale bílá lilie je i znamením smrti, jako pohřební květina symbolizuje věčnou lásku. V židovském náboženství značí důvěru v Boha, je emblémem pokolení Judova. Je též znamením cudnosti, proto je květinou Velikonoc. V umění znamená spolu s mečem nevinnost a provinění či také víru, vzkříšení (Dante). Skautská lilie označuje slunce, mír, čistotu (uznáváno také v Egyptě, Indii a Persii).
Lilie v rámci magie
Rostlina se i s cibulí sbírala za konjunkce Venuše a Luny. Korespondovalo to s jejím účelem, tedy s tím, že se tato květina používala při čarování na lásku, krásu, očistu, ochranu a léčení. Traduje se, že se v využívala i v evokační magii - z květu lilie se zhotovovala materializační vykuřovadla, lilie údajně podporuje zviditelnění astrálních jevů.
Bílá lilie
Staří Peršané ji považovali za symbol čistoty, řečtí a římští umělci ji vyobrazovali jako znamení čistoty. Zvláště v období secese byly lilie typickými květinami malířů. Čínští básníci lilii opěvovali a věřili, že očišťuje tělo a léčí neduhy. Kromě panenské čistoty je symbolem chladné, unylé krásy, střízlivé, neživé.
V léčitelství
Bílá lilie má hojivé účinky na kůži. Lilie léčí vředy, vnější záněty, pohmožděniny a popáleniny (ve formě oleje). Květy a poupata některých odrůd jsou chutné a výživné, také kořeny se používají k lékařským účelům.
Znak králů
Lilie byla znakem krále Karla z Království neapolského. Později se díky němu stala i značkou severu na námořnické buzole a pak symbolem pro větrnou růžici starých map. V tomto smyslu značí jistotu správného směru. Lilie se často objevuje jako erbovní figura v heraldice, přičemž horní část je převzata z tvaru fleur-de-lys - to je stylizovaná podoba květu kosatce, od středověku ho měli ve znaku francouzští králové, u nás pak Berkovští, Čechtičtí… Způsob vytvarování heraldické lilie v sobě nesl určitý význam - čím mladší byl rod, tím tupější a tučnější se vyobrazoval střední list.
Božský symbol
Lilie je obrazem panenské čistoty a znovuzrození lidské duše. Je to symbol hvězdy Kristovy. Vyjadřuje osvícené Já, jež přijímá Božskou vůli za vůli svou. Na většině Zvěstování Panny Marie, kde archanděl Gabriel přináší dívce Marii zvěst o jejím vyvolení Bohem, jí podává bílou lilii, která předznamenává neposkvrněné početí.
(xar)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459275
DnesDnes450
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2401
Tento měsícTento měsíc10221

Partnerské weby

apartman banner