Suché obklady umožňují, aby léčivé obsahové látky působily na pokožku, případně prostoupily skrz kůži a působily na vnitřní orgány.
Postup přípravy: Suché obklady tvoří dvě vrstvy obvazového mulu, mezi než je vložen léčivý prostředek. Obklad přiložte na postižené místo a připevněte jej obvazem. Tuto partii udržujte po několik h odin v teple pomocí ohřívací láhve.

Vlhké obklady a zábaly, ať teplé či studené, se přikládají na tělo, případně se jimi tělo ovine. Vnitřní látka je zpravidla nasáklá tekutinou nebo jinou zvolenou substancí, kterou si připravíte z čajového nálevu, zředěním tinktury nebo několika kapek éterických olejů. Postup přípravy: Bavlněnou či vlněnou látku namočte v připravené tekutině, pak ji vyždímejte a rozložte na postiženou část těla. Pokud je předepisován teplý obklad, překryjte vlhkou látku vlněnou tkaninou a přiložte na dotčenou partii také ohřívací láhev. Obklad nechte působit, dokud je vám to příjemné.

Obklad z brambor
Horký bramborový obklad slouží jako vlhký zdroj tepla, který utišuje bolesti, uvolňuje prohřívá a uklidňuje. Jeho blahodárné účinky si můžete ověřit, pokud vás sužují artrotické potíže, bolesti zad a břicha či bronchitida.
Postup přípravy: Uvařte 500 g brambor i se slupkou a po slití je zabalte nejdříve do papírové kuchyňské utěrky a navrch ještě do textilní utěrky na nádobí. Tento „bramborový balíček“ stlačte do velikosti odpovídající ploše bolavého místa na těle, měli byste dosáhnout výsledné tloušťky obkladu dva až tři centimetry. Než obklad skutečně přiložíte na pokožku, opatrně se přesvědčete, zda již vychladl na snesitelnou teplotu. Bramborový raneček umístěte na postiženou partii a řádně jej připevněte vlněnou látkou, aby pod ním nezůstala žádná vzduchová bublina. Obklad nechte působit tak dlouho, dokud je vám to příjemné, minimálně čtvrt hodiny.

Obklad s tvarohem
Chladivý obklad přispívá ke splasknutí otoků, chladí a zmírňuje bolesti. Stal se osvědčeným léčebným prostředkem při zánětlivých onemocněních kloubů, zánětech prsu, zanícených křečových žilách a také lékem na kožní problémy, jako je sluneční úpal, hmyzí bodnutí, ekzémy či akné.
Postup přípravy: S předstihem jedné hodiny před přiložením obkladu vyndejte z lednice jedno balení nízkotučného tvarohu. Připravte si látku o něco větší, než je plocha postižené partie těla. Látku potřete vrstvou tvarohu tlustou zhruba jako hřbet nože, překryjte dalším kusem látky a hotový obklad připevněte na dotčené místo pomoci mulového obvazu. Obklad sejměte po dvaceti minutách a poté ještě omyjte pokožku.
(vos)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522184
DnesDnes533
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1286
Tento měsícTento měsíc13952

Partnerské weby

apartman banner