Čtenářka Gabriela K. ze Žatecka se redakci svěřila: „Pro nás je letošní září velkým krokem do neznáma. Syn začíná chodit do školy a já tuším problémy. Ani s nástupem do školky jsme to neměli jednoduché. Přemýšlím, jak mu pomoci. Zvažuji návštěvu dětského psychologa, ale objednací doby jsou prý dlouhé.“

Se začátkem školního roku mohou být rodiče i děti (a to nejen prvňáčci) pod určitým tlakem. Chod

domácnosti dostává jiný řád, dochází ke změnám, je nutné přizpůsobit se nárokům vyučujících, kolektivu spolužáků. Co může pomoci dětem, aby se s tím vším snáze vyrovnaly?  

Terapeutka Markéta Humplíková Chudinová říká: Doporučila bych Bachovy květové esence. Děti na ně reagují okamžitě a silně. A ačkoli se dají sehnat univerzální esence, je lepší si nechat kapičky namíchat na míru. Ty univerzální na někoho působní a na někoho ne. Každé dítě je jiné, je důležité s ním komunikovat, aby bylo možné posoudit situaci individuálně. Jedině tak lze určit, co je nejlepší. Bachovy esence se vybírají podle toho, jaké člověk prožívá emoce v dané situaci. Existuje obrovské množství kombinací, do jedné směsi se ovšem přidává maximálně sedm esencí. I tak je to velmi rozmanité a v podstatě každý, kdo přijde, byť s podobnými potížemi, odnáší si jinou směs v lahvičce.

Bachovy květové esence - o co přesně jde? Co si pod tím názvem přestavit?

Jde o 38 esencí - výtažků - připravených z planých a nejedovatých rostlin či stromů. Výjimkou je esence s názvem Rock water, voda z léčivých pramenů, ta je připravena z přírodního pramene s léčivými účinky. A pak je tu ještě jedna, devětatřicátá - krizová esence (Five flower Remedy), která je složena z pěti jiných. Autorem je Dr. Bach, lékař a homeopat, který žil v letech 1886 - 1936. Vycházel z přesvědčení, že fyzické onemocnění je výsledkem emocionální nerovnováhy a celý život zasvětil hledání jednoduchého a bezpečného systému léčení. Odhalil, že člověk má přesně 38 emocí a zjistil, jaké bylinné výtažky na tu kterou nejvíce účinkují v pozitivním slova smyslu. Opustil svou lékařskou praxi i ortodoxní medicínu a poslední roky svého života léčil své pacienty pouze za pomoci esencí. Já s esencemi pracuji už tři roky a rovněž mě úplně uchvátily, absolvovala jsem kurzy přímo v Bachově centru.

Můžete jmenovat nějaké esence, které pomáhají při potížích souvisejících se školní docházkou?

Tak třeba walnut, vlašský ořech, ten je na všechny změny. Pomáhá dětem vyrovnat se se změnou prostředí a kolektivu, denního režimu. Dá se použít i pro odchod z „rodinného hnízda“, tedy ho mohou využít i děti, které začnou chodit do školky. Když má dítě obavy a není schopné určit přesně z čeho, jen třeba neví, co má očekávat, jsou dobré esence osika nebo topol-osika. Pokud strach pojmenovat umí, tedy ví, čeho se bojí, je vhodná kejklířka skvrnitá. Probudí jeho odvahu a sílu, aby se problému postavilo. Bachovy květové esence jsou skvělým řešením i v případě, že se děti učí, jsou chytré, ale pod tlakem a ve stresu, tedy při testech a zkoušení před tabulí pak nepodají výkon, na jaký mají, zradí je psychika. A esence se dají využít také k lepšímu soustředění, pro děti neposedné. I diagnózu hyperaktivita, ADHD, jež se teď často mezi dětmi objevuje, tak lze řešit.

Někdy toho třeba rodiče od potomka očekávají příliš. Dítě má díky nim o sobě vysoké mínění, ale výsledky nejsou takové, jaké by chtělo, je zklamané a frustrované. Pak záleží na tom, jak situaci prožívá. Když je dominantní, pomůže mu esence vinná réva, když chce, aby bylo vše po jeho a je přesvědčené, že vše ví a umí nejlépe, pomůže mu třeba také čekanka. Na netoleranci, přílišnou kritičnost vůči ostatním je vhodný buk. Často se ale esence kombinují, jak jsem již zmínila, to podle toho, co je za tím, co dítě trápí, proč se chová, jak se chová. Pro mě je velkou výhodou, že dělám kineziologii. Vhodné esence mohu určit i pomocí kineziologického testu. Díky němu se totiž dostanu do podvědomí dítěte či dospělého a zjistím příčiny potíží. Konzultace dělám i po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.

Jak esence na organismus působí?

Ovlivňují to, čemu říkáme negativní emoce - například strach, vyčerpanost, nedostatečné sebevědomí, pýchu, přílišné nadšení, které vede až k fanatismu, a podobně. Esence pomáhají tyto pocity harmonizovat, dostávají člověka do přítomného okamžiku, díky čemuž se na sebe, svou situaci i pocity může podívat objektivně a učinit rozhodnutí bez emocí. Umožňují mu postupně odloupnout slupky, které si nasadil, aby přežil v tomto světě, pomáhají mu odkrýt, kdo skutečně je, najít smysl a cíl života, uskutečnit sny a přání. Esence lze užívat jak v souvislosti s nemocemi fyzickými, tak v těžkém životním období. Tlumí stres, negativní emoce převibrují do pozitivních forem. Dost lidí si myslí, že je to jen placebo efekt, ale není. Chodí mi sem i klienti, kterým míchám esence pro jejich domácí miláčky, kočičky a pejsky. Sami pak vidí, jak to funguje.

A vůbec není potřeba, aby člověk věřil, že mu esence pomohou. Stejně zabírají, i když u  každého jinak rychle. Někdo zareaguje na první lahvičku, někdo na sobě potřebuje pracovat půl roku, to už záleží na hloubce problému i jeho stavu.

Jaké je dávkování esencí, jak často se užívají?

Jedna lahvička má obsah 30 ml a vydrží vám zhruba na čtyři týdny. Esence se kape běžně čtyřikrát denně po čtyřech kapkách, ale pak také kdykoli je třeba. Tedy přijde-li krizová situace, emoce, tak si můžete kápnout. Nelze se předávkovat.

Můžete uvést konkrétní příklad, osobní zkušenost s využitím esencí?

Když jsem dceru Violku dávala do miniškolky, protože jsem se musela vrátit k pracovním povinnostem, byl jí teprve rok a půl. Měla jsem strach, že to nezvládne. Tak jsem jí namíchala lahvičku esencí, ale zároveň jsem esence brala i já. Protože kdyby ji esence stavěly do pohody a ze mě by cítila strach, nemělo by to ten efekt. A zvládly jsme to díky terapii Bachovými květovými esencemi bez jediné slzičky…

Lucie Zemanová

Kontakt: Markéta Humplíková Chudinová - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451967
DnesDnes444
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3998
Tento měsícTento měsíc2913

Partnerské weby

apartman banner