Původně stál na skále, nad meandrem rakouské řeky Aist, malý vodní hrad, který měl za úkol strážit údolí a v případě nebezpečí jej uzavřít. Hradní dispozice tehdy zaujímala plochu nepravidelného čtyřúhelníku.

Za zakladatele hradu Schwertberg jsou považována

významná hrabata z Kuenringu. Z roku 1287 pochází první písemná zmínka o hradu. Nejstarším známým majitelem panství je Leutold II. z Kuenringu, který zemřel v roce 1355. Po vymření rodu se držitelem léna stal rod Öder, jenž tu sídlil až do roku 1470, kdy byl vystřídán rodinou Hauserů. Jan Hauser v roce 1506 prodal panství Kryštofovi Zellerovi z Riedau. Jeho syn Bernard byl jedním z posledních loupeživých rytířů v oblasti Machlandu. Bojoval v tlupě s Otmarem Oberhaimerem proti městům Linec, Pasov a Wels a pustošil jejich majetky svými přepady a loupeživými nájezdy. Stížnost u císaře Karla V. skončila před říšským komorním soudem ve Wormsu, kde byl zproštěn obžaloby, protože se úspěšně bránil a odkazoval na staré rytířské zákony o sporech. Nebylo mu to ale moc platné, protože na své zpáteční cestě do Schwertbergu byl zajat rozzlobenými občany z Lince. V rozporu se zákonem a císařským výrokem u soudu byl v roce 1521 na Hlavním náměstí v Linci popraven mečem. Jeho hrad a panství zdědil jeho bratranec Jiří z Wolframsdorfu.

Hrad na čas obsadili i rolníci

V roce 1575 prodal Wolfgang z Tannbergu, který byl v pořadí dalším dědicem panství, hrad Janovi z Tschernemblu. Jeho syn, Jiří Erasmus, pokračoval v již zahájené přestavbě a rozšíření otcovského hradu na opevněný zámek. Jiří poté nechal hrad přestavět do dnešní podoby, práce byly ukončeny roku 1608.

Jiří Erasmus patřil mezi nejvýznamnější představitele protestantismu v Rakousku a zástupce feudálních privilegií. Jako rebel musel v roce 1620, po bitvě na Bílé hoře, uprchnout ze země a zemřel o šest let později v ženevském exilu. Jeho jediný syn Jan Hellfried se utopil v roce 1624 v řece Aist.

Panství Schwertberg bylo vyvlastněno již v roce 1620 a prodáno guvernérovi části Rakouska pod řekou Enns, hraběti Leonardu Helfrichovi z Meggau. Za jeho vlády došlo k povstání rolníků (roku 1626), kteří hrad oblehli a na krátký čas jej obsadili. Po Leonardově smrti se v držení majetku mezi sebou střídali rody Starhembergů a Kuefsteinů. Panství nakonec roku 1748 zdědil hrabě z Thürheimu, jenž jej vlastnil až do roku 1899.

V roce 1911 získal hrad hrabě Alexandr Hoyos od barona Ludvíka Augusta ze Switteru, kterému patřil přes 12 let.

Unikátní mapa řeky Aist

Schwertberg je jedním z mála hradů v oblasti Mühlviertelu a Waldviertelu, které období II. světové války přestály bez úhony. Rusové dokonce zajistili rekonstrukci čínského salonu. Hrad je stále ve vlastnictví rodiny Hoyos, která jej dodnes obývá.

Současná podoba dokonale zachovalého hradu pochází z doby rozšíření dispozice Antoniem Canevalem v roce 1608. Dodnes na návštěvníka zapůsobí středověké opevnění.

Zajímavou částí areálu je kaple zasvěcená Panně Marii, což je malá místnost nepřístupná veřejnosti, kde je muzeum a archiv. Zde se nachází 25 m dlouhá mapa řeky Aist. Pozoruhodný je také čínský salon s nástěnnými malbami a malá rokoková knihovna.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451226
DnesDnes323
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3257
Tento měsícTento měsíc2172

Partnerské weby

apartman banner