Tak zvaný Voynichův (Wojniczův) rukopis je středověká kniha, která zaměstnává vědce, a především kryptology, z celého světa již mnoho let. Je totiž psána dosud neznámým jazykem a často se spekulovalo, zda vůbec jde o originál. Před dvěma lety se podařilo

Stephenu Baxovi, expertovi na aplikovanou lingvistiku, rozluštit některá slova, čímž mimo jiné potvrdil, že nejde o falzum. Při zkoumání rukopisu použil metodu, pomocí níž se luštily egyptské hieroglyfy a další tajemné texty, tedy se snažil v textu přeložit vlastní jména.

Baxovi se povedlo rozluštit slovo Taurus, které bylo v popisku vedle obrázku souhvězdí. Dalšími slovy byly kantairon u obrázku zeměžluči (lat. centaurium), jalovec, koriandr, čemeřice, šafrán a bavlna či Chiron (planetka). Kryptolog využil svých zkušeností se středověkými texty a znalosti semitských jazyků (například arabštiny).

O reprodukce je zájem

Všechny milovníky starých a záhadných rukopisů určitě potěší zpráva, že malé španělské nakladatelství Siloe získalo po mnoha letech povolení k pořízení kopií Voynichova rukopisu. To mu poskytla americká Yaleova univerzita, kde je slavný spis uložen v Beineckeově knihovně. Podle zdejších odborníků je o rukopis obrovský zájem, ale není možné nechat do něj nahlédnout všechny zájemce, aby nedošlo k jeho poškození. Proto se univerzita rozhodla poskytnout práva na reprodukci díla, aby k němu měla přístup i širší veřejnost.

Je ale otázka, zda tomu tak bude, neboť španělské nakladatelství chce prodávat každou reprodukci v přepočtu za přibližně 200 tisíc korun. I přes značnou cenu si již výtisk objednalo několik stovek lidí.

Dílo Aztéků či mimozemšťanů?

Rukopis objevil v roce 1912 v Itálii americký obchodník se starými knihami Wilfrid Voynich. Po tomto antikváři polsko – litevského původu je také pojmenován.

Nějaký čas byl za autora považován františkánský mnich ze 13. století, posléze Angličan Roger Bacon, kterého zájem o alchymii a magii přivedl do vězení. Po radiokarbonové zkoušce však byly tyto hypotézy zavrženy, neboť spis vznikl mezi lety 1404 až 1438.

Mnohé další teorie o vzniku díla jsou ještě odvážnější. Podle některých jde o obyčejný podvrh, podle jiných o provokativní dílo mladého génia Leonarda da Vinciho nebo o práci neznámého autora, který používal kódovaný jazyk, aby unikl pozornosti inkvizice, či za spisem stojí dokonce mimozemská civilizace.

Některé rostliny, které v něm jsou namalovány, by mohly pocházet z Mexika. V době vzniku rukopisu tam rostly. Proto se někteří z vědců domnívají, že Voynichův rukopis by mohl být napsán aztéckým jazykem nahuatl. Ale to je opět jedna z mnoha zatím nepotvrzených teorií.

Ať je to tak či tak, obsah rukopisu zůstává velkou záhadou. Neznámé písmo, ilustrace podivuhodných rostlin a kreseb odhalených žen či neznámých souhvězdí evokují magické vlastnosti spisu, které jsou mu také připisovány…

Ludmila Veselá

Foto: Yale University Library

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455238
DnesDnes476
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3145
Tento měsícTento měsíc6184

Partnerské weby

apartman banner