Saská pevnost Königstein patří mezi nejkrásnější skalní pevnosti v Evropě. Vloni ji jen z České republiky navštívilo 26 tisíc turistů. Tato kdysi nedobytná pevnost ční uprostřed bizarní skalní krajiny ve výšce 247 metrů nad hladinou řeky Labe. Na rozsáhlé

pevnostní plošině o velikosti 9,5 ha se nachází jedinečný areál s více než 50 historickými budovami z různých dob.

Pevnost Königstein je chráněna pískovcovými stěnami vysokými až 42 metrů. Uvnitř areálu se nachází nejhlubší studna v Sasku (152,5 metru), která je považována za druhou nejhlubší hradní studnu v Evropě.

Nejstarší písemná zmínka o hradu pochází z listiny českého krále Václava I. z roku 1241. Ve středověku hrad náležel k Českému království. Od konce 16. století byl Königstein za saského kurfiřta Christiana I. a jeho následovníků přestavěn na nejmohutnější pevnost v Sasku. Pevnost nebyla nikdy dobyta, pouze v roce 1848 vyšplhal po kolmých pískovcových stěnách kominík Sebastian Abratzky. (Po něm nazvaný Abratzkého komín lze dodnes zdolávat, ovšem přelézání hradeb je zakázáno, takže je nutno pod vrcholovou zdí výstup ukončit a opět slanit dolů.)

Státní vězení i lazaret

Pevnost byla až do roku 1922 nejznámějším státním vězením v Sasku. Za prusko-francouzské a obou světových válek byla využívána jako zajatecký tábor. V letech 1939 až 1945 zde byli internováni váleční zajatci z Polska, Francie, Velké Británie, Holandska a USA. Na konci II. světové války převzali velení nad pevností francouzští zajatci. Po válce zde Rudá armáda zřídila vojenský lazaret.

V letech 1949 až 1955 byla pevnost využívána jako ústav pro převýchovu trestané mládeže, poté byla přeměněna na muzeum. Po roce 1991 investoval Svobodný stát Sasko do sanace a přestavby pevnosti zhruba 61 milionů eur. Od znovuotevření navštěvuje pevnost Königstein každoročně průměrně půl milionu návštěvníků nejen z Evropy.

Průvodce je i v češtině

Na pevnosti Königstein je řada informačních tabulí, mimo jiné i v češtině. Pro individuální obchůzky po pevnosti a návštěvu trvalé expozice „In lapide regis – Na kameni králově“ je možné si zapůjčit českého audioprůvodce. Na předchozí objednávku lze navíc v doprovodu českého průvodce navštívit i jinak nepřístupné prostory, jako například hluboká podzemní sklepení, kasematy nebo muniční nabíjecí systémy.

Nová zajímavá výstava „O mniších na Königsteinu a o tom, jak je zlé ‚sémě doktora Luthera‘ vyhnalo“  je otevřena až do 1. listopadu.

(tz, luv)

Foto: Festung Königstein

DODATEK

Otvírací doba: duben až říjen: denně 9.00 – 18.00 hodin, listopad až březen: denně 9.00 – 17.00 hodin.

Doprava: vlak - S-Bahn (Dresden – Königstein – Schöna, do Königsteinu)

 autobus - Kirnitzschtal-linie 241 (Pirna – Königstein – Hinterhermsdorf)

 auto - (A 17 Dresden – Pirna, sjezd Pirna, dále na B 172 ve směru Bad Schandau do Abzweig Festung Königstein)

Vstupné: dospělí 10 eur, děti 7 eur, rodinné (2 dospělí + 4 děti do 16 let) 25 eur, skupiny od 15 studentů s průkazem 3 eura. Obsahuje výtahy a vstupné na veškeré výstavy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504806
DnesDnes438
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3058
Tento měsícTento měsíc16152

Partnerské weby

apartman banner