Čarodějnictví bylo odjakživa v Českém království hojně rozšířené, bez ohledu na nelibost církve, vesnické rituály se do jisté míry uchovaly dodnes v Bílých Karpatech. Málokdo ale ví, že centrem čarodějnictví v Čechách byly až do 20. století Brdy a Křivoklátsko. Čarodějnice, v lidovém

nářečí nazývané vědma, věduna, baba či bogyňa, se kromě léčení (nebo naopak uhranutí) lidí často zabývaly domácím dobytkem. Vždy to mělo něco společného s jeho plodností, s mlékem a březostí, a lidé se báli, že když si čarodějnici znepřátelí, pomstí se jim malou úrodou nebo jim dobytek začne chřadnout. Původní význam slova čarodějnice označoval „specialistku“, která čarou vytváří děj, tedy něco ovlivňuje magickými obrazci.

Nevěsty horského ducha Fabiána

Brdské čarodějnice patřívaly podle mnohých záhadologů skutečně mezi nejproslulejší v celých Čechách. Jejich tradice se tady, v chudém horském kraji uprostřed hlubokých lesů, předávaly po staletí z matky na dceru a nezastavilo je ani řádění inkvizice. Čarodějnice, jimž se na Brdech říkalo „báby čarodějné“ nebo „Fabiánovy nevěsty“ (to podle zdejšího horského ducha a ochránce Brd Fabiána), léčily bylinami sbíranými vždy o měsíční půlnoci na legendárních horách Baba a Plešivec. Naopak ten, kdo by je chtěl úřadům prozradit nebo je pomlouvat, riskoval, že ho uhranou nebo proklejí.

Například farář z podbrdské Liteně každý rok na prvního máje, respektive o čarodějnické noci před ním, zakopával na křižovatkách všech cest kolem vesnice, kudy pastýři hnali svůj dobytek nebo ovce, kousek másla zabalený do hadříku.

Praktiky podobné voodoo

Zachovalo se unikátní svědectví staré čarodějnice Artlové ze Svinař, která ještě na počátku 19. století popsala některé své fígle místnímu kronikáři. Základem její činnosti byly pikle s dřevěným uhlím, které se tehdy na Brdech vyrábělo. To, jak známo, je schopno do sebe vtáhnout nežádoucí, negativní energii a čistit okolí uhranutého člověka (dřevěné uhlí se dodnes používá při vnitřních, zažívacích problémech). Pomocí dřevěného uhlí stará Artlová léčila lidi zasažené kletbou nebo uhranutím, na jejichž léčbu klasická medicína nestačila. Dokázala prý přerušit vysávání životní síly z takového postiženého člověka, přičemž používala ve svém čarování i základy psychiky.

Kupříkladu ráda praktikovala nenadálé plivnutí postiženému mezi oči, což u něj vedlo k psychickému šoku. A opět - každý dnešní záchranář či zdravotník vám řekne, že nejlepším lékem na zvládnutí počínající hysterie nebo šoku je vrazit dotyčnému pořádný políček nebo něco hlasitě rozbít (třeba třísknout talířem o zem). Naopak v metodách uhranutí či naopak pozitivního přenesení energie na dálku, také využívaného brdskými čarodějnicemi, lze rozpoznat zajímavou příbuznost s praktikami voodoo afrických šamanů. Stejně jako oni i brdské „báby čarodějné“ nenápadně podstrkávaly malé, kouzelným zaklínadlem obdařené, předměty, které měly z chudáka následně vysávat jeho životní energii…

Baba na ohnivém koštěti

Jedna z posledních (oficiálních) zpráv o brdských čarodějnicích je z období první republiky. Ve 30. letech minulého století zveřejnil spisovatel František Cajthaml, píšící pod pseudonymem Liberté, ve svém článku Po stopách brdských pohádkářů příběh stařeny Bursy, který se váže k roku 1883.

„Asi před čtvrtstoletím jsem naposledy navštívil v Neumětelích svou tetu, manželku kovářského mistra Františka Černého, který jako 88letý stařeček dosud statně pokuřuje z fajfčičky a kozy pase. Teta uvařila kafe, pohovořila laskavě a potom mi o jedné své sousedce potichu a s tajuplným výrazem vyprávěla, že ji vlastníma očima vídává, jak z večera vzlétá z komína na ohnivém koštěti tropit čarodějnické neplechy. Nejčastěji prý směřuje do pohoří Housiny, a když letí napříč nebem, sype se za ní velký chvost jisker. Ta baba čarodějná je velmi nebezpečná a dokáže i kravám učarovat, že pak dojí krev místo mléka. Nechtěl jsem tomu uvěřit, ale teta se dušovala a přísahala na svou zemřelou matku a na všechny svaté, že je to pravda pravdoucí…“ vzpomíná Cajthaml - Liberté.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504795
DnesDnes427
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3047
Tento měsícTento měsíc16141

Partnerské weby

apartman banner