Šafrán obecný je malá cibulovitá rostlina. Naši předci tvrdili, že rozveseluje srdce, jasní mysl. Kdo ho sní, sladce hovoří a je důvtipný. Na celém světě byla šafránu připisována magická moc a jeho květy považovány za posvátné. Šafránem se

léčili před mnoha tisíci lety dokonce faraoni. Šafrán působí močopudně, potopudně, povzbuzuje oběh krve, zapuzuje křeče, snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení, pomáhá činnosti jater. Odvar ze šafránu se podává osobám, které trpí depresemi. Ve starých receptářích najdeme zmínky o příznivém působení šafránu při srdeční slabosti, problémech s prostatou, léčila se s ním neplodnost, předepisoval se proti ateroskleróze. Osvědčoval se při neurózách, bolestech hlavy, menstruačních poruchách, při léčení ženských, kožních a očních chorob. Šafránem se snažili naši předci léčit žaludeční potíže, onemocnění jater, uvolnit napětí. Ve větších dávkách může být toxický, nedoporučuje se užívat těhotným ženám.

Možná to nevíte, ale odedávna platil šafrán jako výborné afrodiziakum. Dámy se jím rády parfémovaly, aby byly přitažlivé pro muže. Jeden z arabských předpisů na rozpálení smyslů radí uvařit šafrán v trošce vody spolu s datlemi, pomerančovým květem, anýzem, medem a vaječným žloutkem. Indové zase doporučují čaj obsahující vedle šafránu také skořici, kardamom, zázvor, pepř, hřebíček, muškátový ořech, med a černý čaj. (es)

DODATEK

Od dávných dob býval šafrán nejdražším kořením. Jeho plátky se vyjímají ručně. Na jeden kilogram koření je zapotřebí 150 000 květů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459305
DnesDnes480
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2431
Tento měsícTento měsíc10251

Partnerské weby

apartman banner