Po knížkách Interview se strašidly a Příhod veverky Madlenky a jejích přátel napsala spisovatelka a novinářka Marcela Kohoutová pro děti další knížku. Jmenuje se Egyptské pohádky a bajky. Marcela nějaký čas v Egyptě žila a bylo by nasnadě předpokládat, že pouze

přeložila zdejší knížku pohádek. Ale skutečnost je jiná. Vyprávěl  jí je její egyptský manžel česky (studoval totiž češtinu na Káhirské univerzitě) tak, jak si je zapamatoval z dětství od své maminky. Zajímalo nás, jaké vlastně egyptské pohádky jsou…

V pohádce Nepravá tvář si krutý panovník nechá vyrobit masku, která skrývá jeho pravé „já“. Následně se díky lásce ke své ženě polepší a koná dobré skutky. Jeho krutá tvář se tak změní, že po sejmutí masky je nadále panovníkem s tváří laskavou -  dobrým a spravedlivým. Poznala jste v životě někoho takového?

Nepravou tvář mám moc ráda, protože je v ní velká moudrost. Tahle pohádka mi hodně připomíná slavnou světovou pohádku Kráska a zvíře, kdy se zvíře díky lásce krásné dívky dokázalo změnit v pohledného prince. Láska opravdu dokáže divy, a koho milujeme, toho můžeme i změnit a naopak. Kdo miluje, dokáže pro lásku změnit i sám sebe.

Jinak v životě jsem se opravdu mnohokrát setkala s lidmi, kteří mi nejprve ukazovali vlídnou tvář, ale jak jsem velmi brzy zjistila, tak duši měli černou a všechno to byla jen maska a přetvářka.

Ovšem poznala jsem i pravý opak, jedince, kteří zprvu působili nepříjemně nebo jako tvrďáci, ale po čase se ukázalo, že jsou to báječní lidé, kteří vás podrží, když padáte do průšvihu. Osobně bych si za přítele raději vždy vybrala někoho z těch druhých a nemusela bych se ničeho bát. Většina z nás, bohužel, dá na první dojem a nechá se ošálit hezkou a zdánlivě milou tváří, ale tu může mít i sadistický vrah.

V další arabské pohádce závistivý vezír na svoji vlastnost doplatí životem. Závist je jedním ze smrtelných hříchů.  Ale občas se tvrdí, že Češi jsou národem závistivců. Co myslíte, je tomu tak?

Já myslím, že se závistí se můžeme setkat v každé zemi a v každém národě. Bez rozdílu víry a náboženství. Kde je člověk, tam je i závist a s tím se zřejmě nedá nic dělat, i když existují samozřejmě jedinci, kteří nikomu nic nezávidí, ale to jsou spíše výjimeční lidé typu Gándhího apod. Náš národ na tom se závistí není určitě o nic hůře než jiné národy, ale co mě v naší zemi opravdu mrzí, je, že se u nás neodpouští úspěch. To je určitá forma závisti, se kterou se setkáváme téměř na každém kroku. Z téhle závisti je mi opravdu smutno.

V pohádce O naději se dočteme: „Naděje je s člověkem vždy a i v nouzi nejvyšší může mít člověk naději na budoucí štěstí, které se jen na chvíli skrylo a zase se objeví v celé své kráse.“ Tak to opravdu v životě bývá. Ovšem lidé si to často neuvědomují…

Tak tohle téma by bylo na dlouhou diskuzi, ale co je neodmyslitelné, že bez naděje se nedá žít! Určitě by mi dala za pravdu většina lidí, kteří si v životě prošli něčím hodně zlým a zbyla jim už jen ta špetička naděje. Já sama jsem zažila podobné životní karamboly, kdy se se mnou osud nemazlil a bez pocitu naděje bych tu nejspíš už ani nebyla. Naděje lidem dává sílu ve chvílích, kdy už neví jak dál, aby dokázali přežít. A to je moc dobře, že naděje existuje, protože štěstí je vrtkavé, a i když se občas zdá, že na nás zanevřelo, zase se vrátí.

Pohádka Modrá lampa zprvu připomíná příběh o rybářově ženě, ale nakonec má ten správný konec. Hrdina chtěl od kouzelného trpaslíka stále více a více bohatství, ale pak ho potkala láska. Rybářka chtěla být panovnicí nad celým světem a skončila opět v chudé chaloupce s otrhanou sítí. Hrdina z Modré lampy se naopak díky lásce domohl uznání a stal se panovníkem. Dokáže podle vás láska změnit člověka k lepšímu?

Naštěstí je Modrá lampa přece jen o dost jiná než pohádka o rybáři a jeho chamtivé ženě. A o tom, že láska s lidmi dokáže divy, jsme už hovořily v příběhu Nepravá tvář.

Láska je zkrátka mocná čarodějka a mnohokrát byla v historii tak silná, že dokázala ovlivnit i dějinné události. Bohu nebo prozřetelnosti díky za lásku. Ostatně díky velké lásce vznikla tato knížka.

      Lenka Stránská

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451645
DnesDnes122
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3676
Tento měsícTento měsíc2591

Partnerské weby

apartman banner