Minerály jsou potřebné pro zdraví člověka stejně jako vitaminy, od nichž se však odlišují chemickým složením, neboť jsou anorganického původu. To znamená, že organismus je nemůže produkovat a musí být prostřednictvím potravy doplňovány. Všechny minerální

látky jsou v našem organismu v rovnováze. Nadměrný přísun některého minerálu může zapříčinit vytlačení jiných minerálů a způsobit tak nerovnováhu, tedy poruchu a zdravotní potíže.
Zinek je nezbytný pro obranyschopnost organismu, zvyšuje psychické schopnosti, zklidňuje nervový systém a pomáhá tlumit deprese. Jeho nedostatek může být příčinou bolestí hlavy a migrény. Největším zdrojem zinku jsou dýňová semínka, pšeničné otruby a klíčky, celozrnná rýže, celozrnné výrobky, mák, ovesné vločky, většina hub, hovězí maso, ryby, králík a kuře, játra, ústřice, mléčné výrobky, ořechy, luštěniny, čaj, kakao, melasa, zelenina (kukuřice, brokolice) a ovoce (sušené fíky).
Některé bolesti hlavy přímo souvisejí se spotřebou soli - sodíku, což má za následek zvýšení krevního tlaku právě v lebeční dutině. Dokonce bylo prokázáno, že nebezpečí migrény hrozí hlavně po požití slaného jídla nalačno, záchvat se zpravidla dostaví za šest až dvanáct hodin. Snížením příjmu soli můžeme znatelně omezit i riziko často se opakujících bolestí hlavy a současně riziko obávaného vysokého krevního tlaku. Je alarmující, že prostřednictvím kuchyňské soli tělu dodáme daleko více sodíku, než je naše reálná spotřeba. Podle některých odborníků sníme v průměru sedminásobek naší denní potřeby. Solení je spíše otázka chuťového návyku pocházejícího již z raného dětství než skutečné potřeby organismu.
(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505284
DnesDnes343
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3536
Tento měsícTento měsíc16630

Partnerské weby

apartman banner