Řepík lékařský je léčivka s dlouhou tradicí. Již arabský lékař Avicenna vychvaloval řepík jako rostlinu důležitou pro játra a renesanční lékař Petr Ondřej Mathioli považoval tuto bylinku za vznešenou proti zacpání jater. Řepík obsahuje účinnou látku cholin, která

reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v cévách i játrech, příznivě ovlivňuje metabolismus tuků, zlepšuje detoxikační činnost jater, podporuje činnost žlučníku a má dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Jaké další léčivé účinky má řepík? Chladný nálev z této bylinky je vhodný k vyplachování očí. Dříve se řepík hojně využíval na oční potíže, svědčí o tom i jeho rodové jméno „agremone“, což znamená „bílá skvrna na oku“. To vyjadřovalo přesvědčení, že řepík pomůže léčit všechny oční potíže, včetně šedého zákalu.

Řepík je známý pro svou schopnost urychlovat hojení a uklidňovat podrážděné sliznice ústní dutiny, působí preventivně proti parodontóze. Jeho působení je jemné, lze ho používat i delší dobu.

Řepík se osvědčil jako kloktadlo při zánětech hrtanu a mandlí. Nálev připravujeme ze lžičky sušené bylinky na 1,5 dl vody, povaříme 5 minut a scedíme. Výrazně se uplatňuje v léčbě chrapotu a namožených hlasivek formou kombinace pitné léčby s kloktáním a zevními obklady na krk. Lidé, kteří při svém povolání používají hlas, by měli denně preventivně kloktat řepík.

Řepíkový čaj se osvědčil při žaludečních, žlučníkových a jaterních potížích. Působí účinně k potlačení zánětlivých stavů, příznivě ovlivňuje léčení peptického vředu. Při trávicích potížích se doporučuje čaj v kombinaci s mátou v poměru 1 : 1.

Při průjmu pomáhá bylinkový čaj z řepíku, který působí mírně antisepticky, zmírňuje bolestivé břišní křeče a má uklidňující vliv na zažívání. Čaj pijeme příjemně teplý, neslazený a po doušcích.

Léčivý čaj z řepíku povzbuzuje činnost ledvin a pomáhá při ledvinovém písku a kamenech. Působí i při nemocech sleziny, je účinný při chudokrevnosti.

(maj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506707
DnesDnes546
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden546
Tento měsícTento měsíc18053

Partnerské weby

apartman banner