První zmínky o hradu Otzberg pocházejí z roku 1231, kdy falckrabě a arcibiskup z Mohuče vyjednávali o vlastnictví sídla. V roce 1247 pak falckrabě Ota II. Mohučský ustanovil dva hradní many na Otzbergu jako správce. Dle dalších

zdrojů hrad přešel později do správy kláštera ve Fuldě. Jaká vlastně byla role falckraběte? Pokud nebyl útočníkem, vznikl patrně problém proto, že nechal hrad postavit na území, jež mu nepatřilo, což bylo tehdy docela běžné. Tento protiprávný postup šlechta využívala, neboť znala vojenskou „slabost“ klášterů. Ale Mohuč si to nechtěla nechat líbit a povolala na pomoc klášter ve Fuldě. Výsledkem jednání mezi arcibiskupem a falckrabětem bylo, že hrad měl v držení sice klášter Fulda, ale falckrabě zde měl zachována jistá práva.

Z panského sídla se stalo vězení

Název hradu Otzberg, ve 13. století zvaný též „Othesberg“ (Odesberg), vede ke staviteli jménem Oto, což mohl být právě falckrabě Ota II.. V letech 1322 - 40 byla na hradě postavena nové kaple v části nazývané suburbium (předhradí). Kolem hradu se vytvořilo malé osídlení, dnešní městečko Hering. Od začátku mělo jiný název než hrad, což ukazuje, že jeho původ je starší.

V roce 1390 prodal klášter Fulda hrad falckému kurfiřtovi. Hrad byl potom do roku 1427 zastaven Hanavským hrabatům a stal se obranným bodem v nejsevernější části jejich držav. V roce 1504 se hradu zmocnilo Hesensko při válce o dědictví mezi Bavorskem a Falcí. V roce 1507 se opět vrátil zpět, tehdy byl přestavěn do podoby malé pevnosti. Později, za třicetileté války, změnil několikrát majitele.

V letech 1648 - 1803 byl Otzberg opět v majetku Falce, potom přešel do majetku hesenského města Darmstadt. Po roce 1826 byla již pevnost nepotřebná, ale stále plnila funkci kasáren a státního vězení. Pro tento účel byla využita část staveb a zbytek dispozice pustnul, neboť nebyl využíván.

Frankfurt je na dohled

Otzberg leží na samostatně stojícím čedičovém vrchu v severní části Odenwaldu, kde je dobrý výhled na předměstí Frankfurtu a na oblast Hanavska a okolí, kde již ve středověku bylo trvalé osídlení.

V městečku Hering přímo pod hradem se vedle zbytků opevnění nachází i gotický kostel, opravovaný v roce 1929, a především zajímavá budova hradních manů - Gans von Otzberg, která leží v severozápadní části města a navazuje na městské opevnění. Stavba pochází z počátku 16 století, v roce 1549 byla rozšířena a v roce 1572 zmodernizována. Při občasných veřejných prohlídkách této budovy lze spatřit pěkné detaily, jako například kuchyni a obytnou místnost s alkovnou.

Na hradě samotném je umístěna výstava věnovaná folklóru Hesenska, muzeum a hradní restaurace.

S historií hradu má sice formule 1 pramálo společného, ale je třeba dodat, že sedminásobný mistr světa a nejúspěšnější pilot v dějinách tohoto sportu Michael Schumacherzačínal právě v Otzbergu jako automechanik. Zde také získal řidičský průkaz a následně několik mistrovských titulů v motokárách.Er fuhr für den Lengfelder Rennstall Eurokart und erlangte verschiedene Meistertitel im Kartfahren (Junioren-Vize-Weltmeister und Europameister).Příznivcům formule 1 je jeho kariéra známa, proto jen připomeňme, žeMichael působil také jako vyslanec UNESCOa angažoval se v četných charitativních projektech, na které daroval desítky milionů dolarů.

Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504796
DnesDnes428
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3048
Tento měsícTento měsíc16142

Partnerské weby

apartman banner