Nejen Pisa má svou šikmou věž. I my Češi máme u nás několik takových stavebních unikátů. Na jednom z nich, hradu Michalovice, navíc straší.

K hradu Michalovice, tyčícímu se na skále nad

řekou Jizera, se váže hned několik legend. Jedna z nich tvrdí, že pod hradní věží, nazvanou Putna, je uschován poklad naloupený během křižáckých válek proti Čechům v 15. století. Legenda měla tak tuhý kořínek, že poklad za vlády císaře Rudolfa II. hledalo hned několik alchymistů a italských hledačů. Vlaši (tak se tehdy říkalo Italům) se k němu chtěli prokopat a přitom došlo k nahnutí věže. Vypráví se, že jednou při hledání pokladu došlo k obrovskému výbuchu, jenž provázel sloup zeleného ohně. To bylo pro místní znamení, že za tím stojí pekelné čáry. Exploze tehdy nejen hnula celou věží, ale v nitru země pod ní pohřbila navždy všechny poklady a drahé kameny i s jejich prospektory. Duchové těchto rozdrcených a zasypaných Vlachů místo střeží dodnes a projevují se občas hlasitými steny z podzemí. Ani tato tragédie však neodradila další chamtivce v hledání bohatství, což vedlo k tomu, že se Putna v 19. století ještě více naklonila.

Podkladem pro vznik legend o pokladech zakopaných pod hradem je zpráva, že jeden z prvních majitelů Michalovic, pocházející z tehdy mocného rodu Markvarticů, ve skále pod hradem uložil do železné truhly rodové šperky. Ty hlídá přízrak velkého černého psa, který nikdy nespí. Když pak došlo ke zhroucení podzemních prostor a zasypání chodby, nešlo už poklad najít a odnést. Místní legenda ale tvrdí, že když i dnes za tiché noci položíme na hradě ucho na zem, uslyšíme odkudsi z podzemí táhlé psí vytí.

V podzemí Michalovic, které v roce 1833 navštívil i Karel Hynek Mácha, se nachází tajná úniková chodba. Začínala někde pod Putnou a měla umožnit únik ohroženého hradního panstva. Chodba vedla směrem do údolí a dokonce pod řekou Jizerou až na její druhý břeh. Podle jiné varianty pověsti chodba pokračovala dokonce až na hrad v Mladé Boleslavi.

V okolí Michalovic se také zachovaly zkazky o zvláštním zjevení - zeleném čertu. Zdá se, že se jedná o typické paranormální zjevení v okolí střední Jizery. Žádný hříšník v kraji si nemohl být jist, že si pro něj tento ďábel nepřijde a nesrazí ho do pekla zvláštními hnojnými vidlemi.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506800
DnesDnes639
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden639
Tento měsícTento měsíc18146

Partnerské weby

apartman banner