Loket patří mezi naše nejkrásnější a nejznámější hrady. O přízracích v jeho zdech se naopak téměř neví.

Záhadným přízrakem, zjevujícím se v uličkách

městečka a zdech hradu usazeného na vysoké skále vysoko nad řekou Ohře, je Štrakakal. Paranormální jev, známý také jako Šrakakal nebo Strakakarl (z němčiny ein schrecklicher Kerl – hrůzný chlap) má podobu menšího, rozcuchaného muže oblečeného v dlouhý, splývající hábit. V jedné ruce třímá knihu a ve druhé kartáč na vlasy. Zvláštní je, že pronásleduje hlavně malé, neučesané nebo rozcuchané děti a mladé dívky. Takové se snaží svým hřebenem učesat, ale zároveň je mlátí knihou do zad. Jsou zaznamenána svědectví, že když hrůzný Štrakakal nemohl dlouho nalézt nějakou svou dětskou oběť, spokojil se s koňmi, kterým splétal z jejich hřív umné copánky. Ještě na konci 19. století stála Štrakakalova socha, byť s uraženou hlavou, na nádvoří hradu za farním kostelem, ale později záhadně zmizela.

V roce 1775 byl z hradní studně vyloven při jejím čištění velký meteorit, kterému místní legenda přisuzuje zázračnou moc. Jiná báj tvrdí, že je to ve skutečnosti zkamenělý loketský purkrabí (správce zdejšího hradu) Gerhard von Wülfenfels. Za svého života to byl neuvěřitelně krutý a sadistický člověk, který s oblibou nechával těla popravovaných ponořit do vřídelní vody a pak je, obalené minerálním kamenem, aby déle vydržela, pro výstrahu dával vyvěsit na hradby hradu. Podle jiné varianty této legendy je loketský meteorit zkamenělinou tyrana Botho von Eulenburga, který býval také postrachem poddaných z celého loketského panství. Když jednou pouštěl hrůzu na sedláky při robotě, udeřil do něj blesk. Rolníci se v hrůze rozprchli. Když se odvážili vrátit na pole, našli na místě místo Botha jen zčernalý kus kamene.

Onen loketský meteorit je dnes součástí mnoha muzejních sbírek po Evropě, takže na Lokti z něj vystavují jen malý kousek. Kdo to má daleko do západních Čech, kus zkamenělého loketského krutovládce, ať Gerharda von Wülfenfels nebo Botho von Eulenburga, může spatřit také v pražském Národním muzeu.

(pet)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729066
DnesDnes417
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden944
Tento měsícTento měsíc18378

Partnerské weby

apartman banner