Moderní spiritismus vznikl ve Spojených státech amerických v polovině 19. století. Odtud se šířil dále do Evropy, zejména do Německa, Anglie a Francie. To byla evropská centra spiritismu. U nás se první spiritistické seance objevily na přelomu

70. a 80. let 19. století a šířily se zejména v Podkrkonoší. Za jejích pomyslnou kolébku lze považovat město Trutnov. První seance v Čechách se totiž konaly právě zde, a to na popud továrníka Ignaze Etricha. Tento muž patřil k nejvýznamnějším textilním podnikatelům v severovýchodních Čechách a seance pořádal pro své dělníky. Později pak postupně začaly vznikat různé spiritistické spolky. A jak tehdy taková seance vypadala? Tradovalo se, že ideální počet účastníků je osm. Tento počet se pokud možno zachovával, stejně jako den v týdnu a místo, kde se dělaly.

Kdo byl Karel Sezemský?

Mezi nejvýznamnější představitele spiritismu v Čechách patřil Karel Sezemský. Tento spisovatel a nakladatel byl jedním z hlavních vůdců českých spiritistů a působil také jako redaktor Spiritistické knihovny. Od roku 1900 redigoval časopis „Posel záhrobní“ (vycházel až do roku 1939). V roce 1901 se po svatbě se ženou Marií přestěhoval do Hrabačova u Jilemnice a začal organizovat spiritisty v Podkrkonoší. Navázal též kontakty se slezskými spiritisty z Radvanic. První veřejnou přednášku na téma spiritismus uskutečnil v roce 1903 v hotelu Mach v Nové Pace. Přednáškové činnosti se potom věnoval v rámci celé republiky a navazoval další kontakty se spiritisty v zahraničí.

Velké plány skončily nezdarem

V roce 1904 se Karel Sezemský přestěhoval do Nové Paky. O tři roky později ale koupil společně s Josefem Čivrným pozemek na samotě mezi lesy u Štikova a postavil tam domek. Sezemský měl totiž velkolepý plán, hodlal tam založit společnost s názvem Spiritistické hospodářství. Však se také místu dodnes říká „Na Duchárně“. Cílem centra měla být příprava lidi ke společnému životu po způsobu prvých křesťanů a otevření magnetických lázní. Záměr ale nevyšel, v té době se již spiritistické akce a schůze staly trnem v oku vládní instituce a byly víceméně zakázány. Proto Sezemský usedlost prodal a vrátil se do Nové Paky.

Další činnost

I přes veškeré zákazy, pronásledování a sankce, popularita spiritismu rostla. V roce 1910 bylo otevřeno v Nové Pace Muzeum spiritismu a po dalších osmi letech uvedeno i tematické divadelní představení - „Na prahu věčnosti“. V době první republiky Karel Sezemský nadále rozvíjel svoje aktivity u nás i v zahraničí, ale jeho zdravotní stav se zhoršoval, a tak práci v nakladatelství převzali převážně členové jeho rodiny. Karel Sezemský zemřel ve věku nedožitých 77 let. Po jeho smrti vedla nakladatelství nějaký čas jeho manželka, do roku 1939. A materiály z nakladatelství týkající se spiritismu evidentně zajímaly gestapo, neboť byly v roce 1941 jeho příslušníky zabaveny. Spisy, které Karel Sezemský během života publikoval, se netýkaly jen spiritismu, nýbrž informovaly i o jiných duchovních naukách a nejrůznějších jevech se spiritismem souvisejících (například o hypnóze a sugesci).

(zem)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729062
DnesDnes413
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden940
Tento měsícTento měsíc18374

Partnerské weby

apartman banner