Jste ve stresu, cítíte se vyčerpaní, máte špatnou náladu? Zkuste to s aromaterapií. To však není zdaleka všechno, co může nabídnout. Starou metodu založenou na využívání blahodárných účinků esenciálních olejů

získaných z rostlin znali už staří Číňané a Egypťané. Mají velmi silný terapeutický účinek, jejich aroma a léčivé vlastnosti znásobují životní energii. Způsobů, jak je využívat, je hned několik: vnitřní použití, inhalace, přídavek do koupele, zábal, masáž. Například konzumace vybraných esencí na kostce cukru, na lžičce vody či medu, případně v bylinném odvaru upravuje například fungování tlustého střeva, potlačuje kašel, nachlazení, bolesti hlavy, obtíže s trávením, zahání deprese.

Při inhalaci esenciálního oleje prochází aroma přes nosní dírky do plic, kde se přes plicní měchýřky naváže na molekuly kyslíku a přes cévní stěny dostává do krevního řečiště, kde dochází k terapeutickému působení. Inhalační metoda slouží hlavně k uvolnění napětí, dýchacích těžkostí a k potlačení bolestí v krku. Aromatická koupel pomůže při nespavosti, předmenstruačních potížích, nervozitě, problémech s krevním oběhem. Při masáži se esenciální oleje postarají o zklidnění namáhaných svalů, zlepšují cirkulaci lymfy, velmi efektivně ulevují po vyčerpávající fyzické práci a sportovních výkonech. Zábaly se často používají při kožních problémech a na odstranění otoků.

V aromaterapeutické lékárničce by neměla scházet například meduňka. Poradí si s negativními emocemi, používá se ke zmírnění bolestí, otoků, uklidňuje zanícená místa. Levandule se doporučuje na vysoký krevní tlak, při nespavosti, přináší úlevu při nadměrném stresu, nervozitě a úzkostech. Při bolestech žaludku se doporučuje máta, rozmarýn, bergamot, na kašel má pozitivní vliv eukalyptus a fenykl, bolest zubů může utišit borůvka a šalvěj.

(es)

DODATEK

Při únavě, nervozitě, na relaxaci lze použít nepatrné množství esenciálního oleje do zvlhčovače vzduchu a odpařovače na radiátoru.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450992
DnesDnes89
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3023
Tento měsícTento měsíc1938

Partnerské weby

apartman banner