Máte doma otesánka? Nárůst dětské obezity v Čechách pomalu dosahuje rozměrů epidemie a stává se jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů 21. století. Podle výzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny má každé třetí dítě nadváhu nebo

je obezní. Český pediatr má v průměru ve své péči dvacet procent dětských pacientů s nadváhou, jeho slovenský kolega v průměru sedmnáct procent. Problémy jsou způsobeny podle Dr. Barbory Večerkové, vedoucí zdravotního výzkumu společnosti GfK, především denním sezením u počítače, což se týká každého čtvrtého dítěte, a nedostatkem pohybu omezujícím se pouze na školní tělocvik. Asi nikoho nepřekvapí, že v době, kdy technologie mění svět a děti více času než na sportovištích tráví u počítače, tabletu či mobilního telefonu, je ze strany lékařů nejčastěji doporučovaná častější pohybová aktivita. Ke zdravému pohybu samozřejmě patří i zdravé stravování, které v souvislosti s dětskou nadváhou uvedla více než polovina pediatrů. Nutná je z pohledu lékařů také změna v přístupu rodičů k výchově svých dětí, orientace na zdravý životní styl a životosprávu v rodině či omezení konzumace sladkostí a cukru.

Syndrom vyhoření. Máte pocit nezměrné únavy, své okolí vnímáte nepřátelsky, začínáte na situace kolem sebe reagovat agresivně, dostavuje se pocit beznaděje? Syndrom vyhoření je psychický stav, který se člověka zmocňuje v důsledku pracovního přetížení a neschopnosti regenerovat síly. Riziko „vyhasnutí“ se týká nejčastěji profesí, jako jsou zdravotní sestry, učitelé, úředníci, policisté, zaměstnanci, kteří jsou v intenzivním kontaktu s lidmi a často nejsou za svou práci adekvátně odměňováni. Víte, že syndrom vyhoření se ale týká i dětí? Na vině jsou ambiciózní rodiče, kteří chtějí v dobré víře pro své potomky to nejlepší a snaží se naplnit jejich volný čas mnoha nejrůznějšími aktivitami. Tlak na výkon a nedostatek času na hry dělá z dětí uzlíček nervů a stejně jako dospělí trpí nadměrným stresem.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451232
DnesDnes329
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3263
Tento měsícTento měsíc2178

Partnerské weby

apartman banner