Babky kořenářky už dávno věděly, že dobré trávení je základem fyzického i duševního zdraví. Žaludek rozmělňuje potravu a štěpí ji na potřebné živiny, „přátelské“ bakterie střevního traktu podporují kvašení a zajišťují odvod odpadních

látek z organismu. Každý asi ví, že za odvod tekutin z těla jsou zodpovědné ledviny a játra neutralizují jedy a jiné škodlivé látky a zajišťují látkovou výměnu. Z toho všeho je zřejmé, jak důležitá je péče o trávení, tedy volit správný jídelníček a pitný režim, k tomu přidat dostatek spánku, pravidelný pohyb a vyhnout se stresu.

Zní to jednoduše, ale ne vždy se podaří striktně dodržovat zdravý životních styl. Které bylinky jsou tedy vhodné pro dobré zažívání? Například fenykl.

Fenykl pomáhá zmírňovat nadýmání (flatulenci) a podporuje trávení. Někdy je kombinován s mátou peprnou, kterámá podobné účinky, navíc mírní křeče a zvyšuje produkci žaludečních šťáv. U žen zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Lepšímu trávení může pomoci například citronová tráva (lze ji zakoupit v supermarketech), což je statná tráva (z čeledi lipnicovitých) rostoucí v tropických oblastech. Tato cizokrajná léčivá rostlina podporuje snižování hladiny cholesterolu, má příznivé uklidňující účinky, pomáhá při nachlazení a chřipkách (tlumí horečku, působí protizánětlivě), podporuje koncentraci a napomáhá při detoxikaci jater či ledvin.

Z koření lze sáhnout například po kmínu kořenném a anýzu vonném. Kmín pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv. Anýzvonný má stejné účinky.

K odstranění trávicích potíží může velmi dobře posloužit i mateřídouška, která snižuje tvorbu plynů a naopak napomáhá zvyšovat tvorbu žaludečních šťáv.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729099
DnesDnes450
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden977
Tento měsícTento měsíc18411

Partnerské weby

apartman banner