Zázraky se dějí různým způsobem. Jde často o jevy, které nás ohromí svou výjimečností a velikostí. Někdy nás však nevysvětlitelné jevy potkají jakoby mimochodem, aniž bychom si je nějak zvláště uvědomovali. Teprve později si s úžasem řekneme: On to

byl vlastně zázrak…

O jednom takovém zážitku vypráví Tomáš Kovářík, ústecký podnikatel a bratr známé módní návrhářky, kterého zážitky z „černého kontinentu“ inspirovaly k napsání knihy, s níž se už brzy můžete setkat na knihkupeckých pultech. Ty zážitky prý byly opravdu smíšené - stejně jako dojem z poněkud zvláštního názvu knihy: „AFRIKA NA ZABITÍ aneb Evrycink is oukej“…

Tomáši, v knížce uvádíte, že jste zažil opravdový zázrak a přitom jste na ně nikdy nevěřil? Co se vlastně stalo?

Musím začít od začátku. V Česku jsem jezdil motokros a jednou jsem si ošklivě, ale velmi ošklivě, při pádu zranil ruku. A vypadalo to, že s trvalými následky. Rozdrcené zápěstí, omezená hybnost - to byl verdikt lékařů. Hrozně to bolelo a ruku jsem měl dlouhou dobu v sádře. Léčil mne MUDr. Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou a ten mě ubezpečoval, že poškození je velmi rozsáhlé. Setkali jsme se spolu totiž před mým odletem do Beninu v Praze a já si stěžoval, že mě ruka strašně bolí. On si prohlédl můj snímek, který měl uložený v notebooku, a navrhl mi, že mi po návratu ruku chirurgicky zpevní, ale budu mít nadále pohyblivost zápěstí možná jen 15 procent. S tím jsem byl srozuměn. Hlavně, že se zbavím té nepříjemné bolesti.

S tou zraněnou rukou jste odletěl do Beninu?

Ano. Můj tamější řidič, který se jmenoval Didier, okamžitě zaznamenal, že rukou moc pohybovat nemůžu a já se mu svěřil, že mě to hrozně bolí. Ubezpečoval mě, že mi to místní medicinmani vyléčí. Nebo prý Brána bez návratu.

Brána bez návratu?

Bránou bez návratu v Beninu procházeli v minulosti lidé, které otrokáři naloďovali na galéry a posílali je na bavlníkové plantáže do Ameriky. A všichni ti ubožáci věřili, že právě na tomto místě zanechávají svoji duši. Že odjíždějí jako svobodní lidé, lidé bez duše… Prý tam dodnes bloudí tisíce a tisíce duší. Proudí tam obrovská energie, která léčí všechny neduhy, a místní medicinmani z ní čerpají energii. Ti mi také slibovali, že mi ruku za sto dolarů vyléčí. Moc jsem tomu nevěřil, zvlášť když jsem byl v rukou takové kapacity, jakou je pan doktor Kebrle.

Prošel jste tedy Bránou bez návratu? Cítil jste tu energii?

Nejprve jsem cítil brnění, pak mě ruka bolela skoro nesnesitelně. Měl jsem i pocit, že se mi v tom vedru ještě kouří od úst.

Nastala nějaká změna?

Po několika dnech, kdy ruka už bolela méně, jsem se vrátil do Čech a bolest ustala úplně. A co bylo vůbec nejvíce překvapující? Začal jsem se zápěstím normálně hýbat tak, jako před úrazem.

Co na to řekl doktor Radek Kebrle?

Víte, já mu řekl, že operaci zřejmě nebudu potřebovat, ale o Bráně bez návratu jsem se přece jen styděl zmínit. Tak jsem to svedl na místního medicinmana. Pan doktor se zamyslel a řekl: „Víte, jsou věci, které možná existují, ale my s tím kalkulovat neumíme. Tak vám blahopřeji…“

LENKA STRÁNSKÁ

Foto: Tomáš Kovářík

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451996
DnesDnes473
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden4027
Tento měsícTento měsíc2942

Partnerské weby

apartman banner