Šípky se těšily velké oblibě už ve starověkém Řecku či Římě. Květy se přidávaly do koupelí, vyráběl se z nich vonný olej, mýdla či parfémy. I dnes jsou považovány za významný zdroj zdraví. Obsahují velké množství

vitaminů, zejména C, ale také vitaminy skupiny B, minerální látky draslík, vápník a železo. Dále v nich najdeme třísloviny, které pozitivně ovlivňují trávicí trakt a odvádějí z těla škodliviny. Plody jsou bohaté na pektiny, organické kyseliny, silice či flavonoidy. Posledně jmenované mají protizánětlivý, protivirový a antioxidační účinek. Chrání buňky nejen před toxickým působením škodlivých látek z vnějšího prostředí, ale i před těmi, které se tvoří v těle. Obnovují přirozený stav buněk, brzdí degenerativní procesy. Pravidelná konzumace šípků významně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jsou prevencí virů a významně posilují obranyschopnost organismu. Šípky ale mají ještě celou řadu dalších pozitivních účinků na zdraví. Brání vzniku aterosklerózy, snižují cholesterol, pomáhají při chorobách žlučníku a jater, močových cest, zvyšují množství červených krvinek, napomáhají vstřebávání železa v organismu, prospěšné jsou diabetikům, zpomalují stárnutí.

Na přípravu výborného šípkového čaje můžeme použít čerstvé i sušené šípky. Doporučuje se pít dva až tři šálky tohoto nápoje denně. Kromě posílení imunity je vynikajícím pomocníkem v boji proti ledvinovým kamenům, při problémech s krvetvorbou či stolicí. Doporučuje se též při rekonvalescenci po různých dalších onemocněních. Pokud máme malé děti, které se zdržují ve velkých kolektivech, kde se rychle šíří rýma a jiné choroby, vhodné jsou například i šípkové glucandy. Jde o dětský výživový doplněk se šípkovým extraktem, který přispívá ke správnému fungování imunitního systému. Obsahuje optimální kombinaci beta glukanu, šípkového extraktu a vitaminu C.

(tz, mav)

RADA SPIRITU

Šípky můžeme sbírat až do prosince, ani přemrznutím neztrácejí na vitaminech. Uchováváme je maximálně rok, potom je lepší nasbírat a usušit nové.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456429
DnesDnes291
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4336
Tento měsícTento měsíc7375

Partnerské weby

apartman banner