Pražskou premiéru Dona Giovanniho málem ohrozil sám Mozart. Složení předehry stále odkládal a rozptyloval se v zábavách se svými pražskými přáteli, především pak se svou půvabnou hostitelkou Josefinou Duškovou. Nakonec večer před premiérou požádal

svou ženu Konstanci, ať mu uvaří silný punč a při jeho popíjení ji do rána vytvořil. Opisovači s ní pak měli celý den práci, aby z partitury vypsali jednotlivé orchestrální hlasy a údajně se kvůli tomu zahájení premiéry zpozdilo o čtvrt hodiny.

Nicméně nová opera sklidila obrovský úspěch a Josefině Duškové, která v ní účinkovala, otevřela cestu do celé Evropy. Za Mozartova doprovodu pak zpívala ve Vídni před císařským dvorem, tleskali jí v Paříži, v Drážďanech i ve Varšavě. Strhla diváky tak, že ji dokonce sám polský král Stanislav II. August Poniatowski nechal po představení vyhledat a vyznal jí lásku. Jeho bývalá milenka a protektorka ruská carevna Kateřina II. prý, když se to dozvěděla, mohla žárlivostí puknout.

Rekviem na rozloučenou

Byli však Dušková a Mozart skutečně milenci? V době premiéry Dona Giovanniho jednatřicetiletý, pouze sto padesát centimetrů vysoký, skladatel s obličejem zjizveným od neštovic až příliš lpěl na své sice nepříliš hezké, zato jemu zcela oddané, Konstanci. Italský název árie „Krásný můj plameni, sbohem“, kterou Josefině věnoval, sice může vyvolávat různé erotické představy, ve skutečnosti je možná jen výrazem přátelství obou lidí. Ostatně o dva roky starší a už zvolna tloustnoucí pěvkyni se Mozart jako muž asi příliš nelíbil. Jako hudebního génia ho ale plným právem zbožňovala.

Naposled se viděli krátce před Mozartovou smrtí při jeho poslední návštěvě Prahy v roce 1791, kde při příležitosti korunovace císaře Leopolda II. českým králem měla premiéru jeho nová opera La clemenza di Tito. Tentokrát však nesklidil úspěch, snad to bylo dáno tím, že operu musel složit nakvap za pouhé čtyři týdny. Také skladatel byl jiný než při předcházející návštěvě. Byl „smutný a nervózní, bázlivý a zneklidněný myšlenkami na smrt“, napsala rakouská historička Brigitte Hamman.

Rozloučení v polovině září bylo poznamenáno slzami. Jako by oba tušili, že se už nikdy nespatří. Mozart ještě stačil složit Kantátu pro svobodné zednáře, jejíž první uvedení sám 18. listopadu 1791 dirigoval, a na objednávku hraběte Walsegga rekviem. Mělo být určeno pro nedávno zesnulou hraběnku, ve skutečnosti si ho slavný tvůrce skládal pro sebe…

I Beethovena zaujal kočár

V dalších letech pohasínala i hvězda Josefiny Duškové. Kdysi tak krásná zpěvačka uvadala, přibývala na váze dokonce do té míry, že výmarská vévodkyně po jednom jejím koncertu pohrdavě prohodila: „Té že koupil nějaký hrabě ekvipáž? Vždyť vypadá jako vysloužilá metresa!“ Vida, na Josefínin kočár se jen tak nezapomnělo. Dokonce když v roce 1796 pobýval v Praze další geniální hudební skladatel Ludwig van Beethoven, poznamenal si do svého deníku: „Věnoval jsem Duškové árii. Hraběnka Karolina Thunová mi vyprávěla o kočáru.“

Zkrátka kočár, který kdysi daroval hrabě Clamm-Gallas své milence, zůstával dlouho v paměti veřejnosti jako příklad velkého společenského skandálu.

Dokonce ještě v roce 1813, kdy Josefina Dušková byla chudou nemocnou stařenou, si vévodkyně Kateřina Zaháňská, známá paní kněžna z Babičky od Boženy Němcové, postěžovala z Prahy do Vídně svému milenci kancléři Metternichovi: „...Bydlím špatně v primitivním paláci, ba nemám ani takový kočár, jaký měla kdysi madam Dušková...“

V roce 1799 zemřel Josefíně manžel František Xaver Dušek, který se tak ochotně smířil se svým postavením paroháče. Ve stejném roce byla z finančních důvodů nucena prodat Bertramku, kde prožívala šťastné chvíle po Mozartově boku. Novou majitelkou této předměstské vily se stala Alžběta Ballabene. V dochovaném soupisu inventáře už proslulý kočár, který vyvolal tolik závisti, chyběl. Zřejmě ho pěvkyně musela prodat už dříve. Zemřela v zapomnění v roce 1824 a pochována byla po boku svého manžela na Malostranském hřbitově nedaleko Bertramky. Na úmrtním oznámení bylo uvedeno pouze: „Josefina Dušková, rozená Hambacherová, vdova po hudebníku stará 72 léta.“ Ani připomínka toho, že bývala slavnou operní pěvkyní. A pravděpodobně i milenkou slavného Amadea.

Jan Bauer

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456943
DnesDnes69
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden69
Tento měsícTento měsíc7889

Partnerské weby

apartman banner