„V Českosaském Švýcarsku je na jedné ze skal vytesán ozdobný rám. Prý se k němu váže nějaká pověst,“ píše nám čtenář Jaroslav.

Jde bezpochyby o místo, kterému se říká

Na Potokách. Nalézá se mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou. Zde se vypíná vlevo od silnice vysoká strmá skála, nazývaná v minulosti Bachstein, nebo-li Potoční kámen. Silnice je totiž v tomto místě sevřena z jedné strany potokem a z druhé strany onou skálou, v jejíž kolmé stěně je vytesaný ozdobný rám. Prý v něm byl kdysi namalovaný obraz, který připomínal příběh, jenž se tu dle pověsti v dávných dobách udál.

Před mnoha a mnoha lety zavítal do tohoto kraje jakýsi mladík. Říkal, že přišel až od rožmberského dvora a okamžitě se zamiloval do zdejší krasavice. Ta však jeho lásku opětovat nechtěla.

Jednou si vyšla na procházku do lesa a uviděla, že ji mladík pronásleduje Začala před ním utíkat, co jí síly stačily, až doběhla na okraj vysoké skály. Ze strachu před zneuctěním ale zaváhala jen malý okamžik. Pokřižovala se a skočila dolů, odhodlána raději zemřít. Chlapec zůstal zkoprnělý bezmocně stát na kraji skály, zdrcen pomyšlením, že kvůli němu zemřela krásná dívka. Nasedl na koně a beze stopy zmizel. Dívka ale zázrakem přežila, snad na zásah shůry.

Obraz v rámu na Potočním kameni prý zobrazoval dívku padající do hlubiny a nad ní jezdce na koni. Již před I. světovou válkou byl však sotva znatelný, a tak dnes už nikdo neví, jak skutečně vypadal.

(ls)

Foto: luv

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450088
DnesDnes503
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2119
Tento měsícTento měsíc1034

Partnerské weby

apartman banner