Podivná je strážkyně někdejšího Města mrtvých v egyptské Gíze. Jde samozřejmě o tajemnou sfingu. Má tvář muže (původně s vousy), tělo lva, zadek býka, na zádech složená křídla a na hlavě královskou čelenku s kobrou. Egypťané tohoto kamenného

strážce nazývají Abu El Hol – Otec děsu. Podle odborníků prý sfinga zpodobňuje faraona Chefrena (Rachefa), syna slavnějšího panovníka Cheopse. Údajně byla vytvořena „na objednávku“ někdy kolem roku 2500 př. n. l. Podle některých záhadologů je ale možná vše jinak a stáří této mystické sochy je třeba posunout o nějakých 800 let…

Střeží sfinga vstup do podsvětí?

Podle posledních výzkumů byla sfinga zhotovena po částech. Původně byla natřena červenou barvou, bez okras a ornamentů. Dle místní legendy střeží vstup do podsvětí. Hieroglyf Otce děsu se nazývá Asker a skutečně znamená svět i bájné podsvětí.

Ve starověkém Egyptě podsvětí lidé chápali jako přestupní stanici do říše mrtvých. Může značit i nám známou přestupní bránu do jiných světů, ale abychom do ní mohli vstoupit, musíme znát správné „heslo“. Je možné, že ono „heslo“ či „klíč“ má sfinga ukryté přímo na svém těle? Podle všeho ano!

Zvířecí symbolika

Začněme u zvířecích symbolů. Býk je energetickým „spouštěčem“, otevírá pomyslnou bránu, kobra je nosičem informací a ptačí (nebo dračí) křídla souvisejí se symetrií a dualitou světů. Pak je tu orel. V dávných mýtech právě orel vystupuje jako král ptačí říše, proniká tam, kam se člověk nikdy nedostane. V alchymii jsou křídla znamením ducha. Na obloze najdeme souhvězdí Orla přímo nad souhvězdím Vodnáře. Hezky to ukazuje jedna antická báje.

Do Ganyméda, syna trojského krále, se zamiloval nejvyšší z bohů a sličného mladíka unesl na Olymp. Před tím se ale únosce proměnil v mystického orla. Olymp není nic jiného než tajemné křesťanské „království nebeské“. Orel a had (kobra) představují věci pozemské a nadpozemské. A co nám zbývá?

Tělo sfingy je lví, v alchymii znamení lva náleží ke Slunci. Mystický „červený lev“ je symbolem kamene mudrců, „zelený lev“ označuje mocné rozpouštědlo. Zastupuje lidské city a božskou moudrost.

(Jen pro zajímavost, britská královna Alžběta II. používá dvě pera – černým inkoustem podepisuje úřední listiny a zeleným soukromou korespondenci a dopisy obyčejným lidem.)

Vraťme se ale ke sfinze, která byla původně natřena okrem, načervenalou barvou. Je to jen náhoda?

Tajný mystický klíč

A dostáváme se k závěru. Pokud symboly „smícháme“, dopracujeme se k zajímavým kryptogramům. Stejným, jako je hebrejské JHVH – nevyslovitelné a tajné jméno boží, klíč k univerzální moudrosti. Ze stejného soudku je i křesťanské INRI na křížích s ukřižovaným Spasitelem nebo buddhistická mocná slabika Óm.

Takže teď už jen hieroglyfy správně seřadit a cesta do podsvětí či úplně jiných světů je volná. A není tou kouzelnou formulí zrovna hieroglyf Asker? Ale v jakém pořadí? Možná na něj přišli ti, kteří v okolí sfingy záhadně zmizeli. Ale těch už se nezeptáme…

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450087
DnesDnes502
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2118
Tento měsícTento měsíc1033

Partnerské weby

apartman banner