0836bylinkářskýLéčivé rostliny patří odnepaměti k nejrozšířenějším domácím prostředkům, které pomáhaly od všelijakých neduhů a bolestí. Lidé si pokladů z přírody velmi vážili, uctívali je a přisuzovali jim čarovnou moc. Nabízíme vám několik lidových rad a návodů z babiččina

receptáře.

Andělika lékařská

Terapeutické účinky: V lidovém léčitelství se nejčastěji doporučuje andělika při potížích se zažívacím ústrojím. Dobré výsledky můžeme očekávat například při nadýmání, plynatosti, snížené chuti k jídlu. Andělika slouží také k utišujícím nervovým koupelím.

Praktické rady: Při zažívacích poruchách si lze připravit účinný odvar. Do čtvrt litru vlažné vody nasypeme 15 g prášku kořene. Jakmile voda přešla varem, odstaví se a ihned přecedí. Pije se ráno, v poledne a večer na lačný žaludek malý šálek.

Heřmánek

Terapeutické účinky: Heřmánek je obecně označován za univerzální bylinu. Látky v něm obsažené mají utišující, protikřečové účinky, snižují zánětlivost kůže, působí protihorečnatě. Heřmánku se užívá všude tam, kde jde o zmírnění nebo hojení zánětu kůže a sliznic, také při zánětech očí, nosních katarech, zánětech v dutině ústní.

Praktické rady: Heřmánkovou páru doporučovaly zkušené bylinářky k inhalování při rýmě a kašli. Stačí jednu polévkovou lžíci heřmánku přelít jedním litrem vroucí vody a páru inhalovat pod ručníkem. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích. Jednu vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku přelijeme čtvrt litrem vroucího mléka, krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme v čistém hadříku jako obklad.

Bez černý

Terapeutické účinky: Hlavní účinek bezu spočívá v tom, že podporuje vyměšování. Způsobuje zvýšenou tvorbu potu a moče. Proto jej používáme tam, kde chceme odstranit z těla nadbytečnou tekutinu. Také bývá doporučován při revmatismu.

Praktické rady: Sirup z plodů černého bezu, které se sbírají v době plné zralosti až do září, se používá při zánětech trojklanného a sedacího nervu. Na jeho přípravu potřebujeme: 2,5 kg plodů černého bezu, 2 dkg kyseliny citronové, 2 litry vody a cukr podle potřeby. Plody zalijeme vroucí vodou, přidáme kyselinu citronovou a necháme čtyřiadvacet hodin odstát. Druhý den přecedíme přes čisté plátno. Na kilogram šťávy můžeme dát kilogram cukru, který ve šťávě dobře rozpustíme, ale je možné dát i méně nebo vůbec. Potom stačí nalít do sklenic a dobře uzavřít. Chutnat bude i jako vynikající sirup do vody.

Tymián

Terapeutické účinky: Výrazně aromatické koření, které pochází ze Středomoří, má značné dezinfekční účinky a uplatňuje se jako spasmolytikum. V nálevu se používá při chorobách dýchacích cest a při poruchách zažívání, zevně ke koupelím a kloktání. Nedoporučuje se však k dlouhodobému užívání, neboť nepřiměřené dávky mohou způsobit toxikózu.

Praktické rady: Hlavní významně léčivou látkou obsaženou v tymiánu je thymol, který má velkou schopnost usmrcovat bakterie, a tak je význačným baktericidním neboli dezinfekčním prostředkem. Osvědčuje se při infekčních nemocech střevních, ledvinových a močového měchýře. Tymián se osvědčil ve spojitosti s jinými bylinkami při horečnatých plicních procesech, při hnisavém zánětu průdušek. Sedací koupele s přidáním tymiánu, levandule, dobromysly a mateřídoušky zmírňují návaly krve do hlavy u žen v přechodu.

(es)

DODATEK

Toxikóza je chorobný stav vznikající působením jedovatých látek vytvářených v organismu nebo přiváděných do něj zvnějšku. Příznaky jsou podobné otravám některými jedy.

Bylinné a tradiční přírodní prostředky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453007
DnesDnes323
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden914
Tento měsícTento měsíc3953

Partnerské weby

apartman banner