2636tajuplneZvon, tak jako člověk, to nemá se svým srdcem jednoduché. Je citlivé, pokud je vážně poškozeno, nelze je opravit. Živé transplantujeme, neživé znovu vykováme. O zdravém člověku se říká, že má srdce jako zvon, zdravý zvon zase

potřebuje kvalitní srdce. U obce Drahlín ve středních Čechách prý stávala kaplička se skromným poustevnickým obydlím. Jednou, když vyzváněl zvonek na kapličce poledne, utrhlo se jeho srdce a zarylo do země. Zkoušeli ho vykopat, ale marně. Sotva nástroje zabořili do větší hloubky, vytrysknul z jamky pramen vody podivné barvy, načež se proměnil ve studánku s čirou vodou.

Prokletá formule

Také třemšínskému hradnímu pánu v Brdech učaroval hlas zvonů. Na svém osamělém hrádku uprostřed hor a lesů chtěl mít ten nejlepší na světě. Povolal známého zvonaře a slíbil mu bohatou odměnu, pokud vyrobí zvon s hlasem podobným líbeznému hlásku jeho dcery. Dílo se však stále nedařilo, až při třetím odlévání mistr zvon zaklel tajemnou formulí. Náhle přišla zpráva o tragickém úmrtí dívčina snoubence. Plna zármutku zahodila snubní prstýnek do záhonu. Druhý den i ona zemřela. Zarmoucený šlechtic se rozhodl věnovat nový zvon kostelu v blízkých Hvožďanech. A tentokrát prý měl opravdu líbezný hlas připomínající pánovu dcerku.

Ozval se manžel nebo ďábel?

Pozoruhodná pověst je o pražském domě „U tří zvonků“. Dům stával poblíž Karlova mostu na místě bývalého arcibiskupského dvora. V jeho troskách byly nalezeny tři zvonky, které původně sloužily ke zvonění u oltáře. Podle oné pověsti je nový majitel nechal zavěsit v síni. Prvním se třikrát denně zvonilo k modlitbě, druhým k obědu a večeři. Třetí zvonek měl zastávat funkci umíráčku. Ozval se poprvé, když zemřel pán. Za sličnou vdovou počal hned po pohřbu docházet movitý nápadník. Zvonky chtěl odstranit, ale sotva sluha přinesl žebřík, samy se rozezněly. Zvonkové trio nakonec skončilo v nepoužívané světnici. Ženich s vdovou chystal i bohatou svatbu, všude vládlo veselí. A náhle se zvonky opět ozvaly. První zazvonil před obřadem, druhý před svatební hostinou. Ženich zbledl, i nevěsta byla velmi vylekána. Světnice zůstávala zamčena, klíč visel na věšáku. Kdo tedy zazvonil? Snad sám mrtvý pán z onoho světa? Nebo ďábel? Nastala panika, hosté se mohutně modlili a křižovali, někteří odešli pryč. Po novomanželském přípitku se ozval třetí zvonek. Byl to umíráček. Novopečená manželka pak upustila pohár s vínem a padla k zemi. Byla na místě mrtvá.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506713
DnesDnes552
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden552
Tento měsícTento měsíc18059

Partnerské weby

apartman banner