0137magicke 1Nad Rumburkem, na hoře nazývané už půl tisíciletí Dymník, stojí více než deset let neobvyklé dílo - kamenný Strom života. Jde o kruhový kromlech složený z 22 žulových obelisků. Celé dílo na Dymníku vzniklo na základě přesných výpočtů, když

pro tamní Strom života byl vypočten tzv. katedrální loket, který je 1/100000 obloukového stupně místní rovnoběžky, což v terénu nad Rumburkem činí 0,701 metru.

Funguje tu starověká astronomie?

Prapůvod této geometrie je starý nejméně 3 000 let a ve své podobě shrnuje zásadní astronomické poznatky starověkého světa. A opravdu, číselnou symboliku odvozenou z geometrických vlastností Stromu života můžeme vysledovat jak ve staročeských, egyptských a babylonských eposech, tak i v číselné symbolice Starého a Nového zákona. Astronomické poznatky starověku se tak staly i osnovou svatých písem judaismu a křesťanstva. Jejich postavení je přesně geometricky zaměřené a při pohledu na letecké snímky vytvářejí přesný kruh, jenž se podobá slavnému britskému Stonehenge. Dymnický kromlech má průměr 29,4 metru (měřeno mezi vertikálními osami protilehlých menhirů na obvodu), což značí dvaačtyřicetinásobku místního délkového modulu. Na rozdíl od Stonehenge má ale český Strom života i svou přesnou vnitřní strukturu, která připomíná složitou šesticípou hvězdu, vzniklou ze tří rovnostranných trojúhelníků. V tom se odlišuje, tu má navíc.

Pozice je přesně daná

Severočeské kamenné dílo se skládá z 22 žulových obelisků vysokých kolem pěti metrů a vážících přes čtyři tuny. Menhiry představují kamenné postavy. Třiadvacátý kámen zvaný Poutník stojí opodál. Ani jeho pozice není však jen tak „střelená“ od boku.

Energetické uzly a sefiroty

Tucet kamenných bloků dělí obvod kromlechu na 12 stejných dílů, v podstatě jde o znamení zvěrokruhu (například východní směr určuje rozhraní Vodnáře a Ryb). Kameny spojují chodníky z růžové a modré žuly, které představují oheň a vodu, zem a vzduch, klad a zápor - tedy harmonii protikladů. Zbývajících 10 menhirů je symetricky umístěno v průsečících kamenných cest a vyznačuje v půdorysu vlastní tvar a proporce Stromu života. Tak vznikl labyrint 42 průsečíků, 72 úseček a 24 trojúhelníků. Z hlediska tradice chodníky spojující tyto kameny představují proudění protikladných živlů a v místech jejich křížení vznikají energetické uzly, tradičně nazývané sefirotami (pračíslicemi).

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451662
DnesDnes139
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3693
Tento měsícTento měsíc2608

Partnerské weby

apartman banner