0439vezeni 2Nebylo by to hornické město, aby nemělo nějakou hornickou pověst. Podle jedné z nich se havíři kutajícímu pod Mostem uhlí zjevil permoník a požádal ho, aby mu okoval koně. Za odměnu dostal plnou zástěru slámy, která se ale, když ji

na radu trpaslíka položil před dveře mosteckého chrámu (který díky světově unikátním přesunu v 70. letech minulého století přežil likvidaci starého Mostu), změnila ve zlato. Proto i celá štola dostala pojmenování Zlatá trojka. Z velkého pokladu ale byli na přání permoníka přednostně obdarováni chudí Mostečané, takže na havíře - kováře zbyly jen poslední dva zlaťáky.

Na Hněvíně, dominantním vrchu nad Mostem, byla zřízena císařská alchymistická laboratoř. Na její vznik přispěl sám Rudolf II. a za jeho peníze tu pracovalo hned několik alchymistických es z ciziny- například Marco Bragadino (známý také jako Řek Mamagma) z Kypru. Ten se vydával za vše možné, včetně benátského guvernéra, děsil Mostečany během svých procházek se dvěma velkými černými psy. Později odešel do Mnichova, kde byl v roce 1591 potupně i se svými hafany oběšen.

Špatně dopadl i jeho kolega, z mnoha filmů známý Angličan Edward Kelly, který na Hněvíně také působil a bádal. A poté, co upadl u dvora v Praze v nemilost, tu byl také uvězněn. Ve zdejších kobkách napsal knihu Tractaes de lapide philosophorum. Při pokusu o útěk z Hněvína si zlomil nohu, byl chycen a 1. listopadu 1597 zde údajně spáchal sebevraždu jakousi jedovatou tinkturou. Kde leží jeho ostatky, není dodnes známo.

Hněvín posloužil jako vězení i pro dalšího bývalého císařského alchymistu a komorníka Jeronýma Makovského z Makové.

Kousek na severovýchod od Mostu, v nitru hory Špičák, spí podle místní legendy třicítka rytířů i se svými koňmi, kteří se probudí, až bude české zemi nejhůře. Pak jako jejich známější druzi z Blaníku vyjedou ven z hory a Čechy zachrání.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506640
DnesDnes479
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden479
Tento měsícTento měsíc17986

Partnerské weby

apartman banner