0844routaOdedávna byla pokládaná za zázračný lék na všechny nemoci. Domovem routy jsou teplé jižní krajiny, kde roste volně ve značném množství na kamenitých stráních vyšších poloh. U nás se někdy pěstuje v zahradách nebo za okny v

květináčích, najde se však i divoká. Keřovitá asi čtyřicet až padesát centimetrů vysoká namodrale zelená rostlina s kulatou, větevnatou lodyhou kvete od července do září. Sbírat routu je nutno jen v rukavicích, alergici by se měli jejímu sběru vyhnout. Jako drogy se užívá listů nebo celé natě. Obsahuje různé alkaloidy, rutin, tříslovinu, hořčinu. Ve starých herbářích je routa pokládána za protijed. Léčila vodnatelnost, revmatismus, padoucnici, ledviny, játra i kašel. Dočteme se v nich, že zabraňuje vzniku křečových žil na nohách, zlaté žíly, zlepšuje zrak u starších lidí. Routa působí například při nechutenství, kdy se patnáct gramů sušené natě nebo listů spaří čtvrt litrem vroucí vody, nechá se deset minut odstát a pak přecedí. Užívá se jedna lžička před jídlem. V malých dávkách se doporučuje routa při návalu krve do hlavy, při klimakterických potížích, bušení srdce a také při žaludečních poruchách. Z moudrostí našich předků pochází i rada na přípravu lihového výtažku užívaného při nepravidelné menstruaci. Deset gramů listů routy se zalije osminkou litru lihu a nechá tři dny stát. Pak se užívá třikrát denně osm až deset kapek.

Zevně routa působí jako derivační prostředek ve formě koupelí při špatně se hojících ranách. Také na otoky a zhmožděniny lze přikládat spařené listy byliny jako hojivý obklad.

S routou se musí zacházet velmi opatrně. Vlivem furokumarinů a slunečního záření může způsobit závažné poškození pokožky, kožní zánět. O vhodnosti, optimálních dávkách jejího užívání je dobré se poradit s odborníkem. Větší dávky mohou vyvolávat závratě, neklid, celkovou nevolnost, bylina se nesmí užívat v těhotenství.

(mp)

DODATEK

Pro ženy byla symbolem čistoty, nevinnosti a panenství. Mužům zaháněla „nečisté myšlenky“ a „smyslné sny“. Kromě toho měla routa chránit před očarováním a uhranutím. Házela se spolu s jinými květy do svatojánského ohně.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455948
DnesDnes527
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3855
Tento měsícTento měsíc6894

Partnerské weby

apartman banner