0144prokleti 1Femme fatale, osudová žena, nebo oběť? Hračka v mužském světě plném boje o moc? Satanova dcera ve Vatikánu? Každopádně je dnes jméno Lukrécie Borgii synonymem pro všehoschopné intrikánky. Byla třetím dítětem španělského kardinála Rodriga Borgii a jeho

metresy, dobře situované obchodnice Vannozzi de Catania. Po roce 1480, po narození Lukrécie, ztratil Borgia o Vannozzu zájem. V té době vládla v Evropě renesance. Podle zvyklostí byla dcera dána na vychování k příbuzným, jak bývalo tehdy zvykem pro urozenou šlechtickou rodinu. Vedle mateřské španělštiny mluvila řecky, francouzsky a ovládala základy latiny. Samozřejmě měla všeobecné vzdělání a znala společenskou konverzaci. Jako dcera vyšších kruhů „sloužila“ coby diplomatický výměnný artikl pro ekonomické a politické vztahy. Jednoduše řečeno, rodina se snažila dívku náležitě společensky a mocensky uplatnit, tedy výhodně provdat. Lukrécie měla jemný obličej, dlouhé blond vlasy, modré oči, byla hezká a šarmantní, veselá, nekonfliktní, uměla se těšit ze života.

Zrušené zásnuby

Poprvé byla zasnoubena už v deseti letech. V roce 1491 s donem Juanem de Centelles, španělským šlechticem. Než byly zásnuby zrušeny, byla zasnoubena podruhé. Jak se ukázalo později, bylo to příliš ukvapené. V roce 1492 se Rodrigo Borgia stal papežem a přijal jméno Alexander VI. Teď už se hledal ženich z vyšších společenských kruhů. Druhé zasnoubení bylo také zrušeno. Nastaly sice nějaké komplikace, ale spravily to tři tisíce dukátů z vatikánské poklady.

Politická manželství z vypočítavosti

Rodina začala hledat vhodného kandidáta. Z politicko-strategických důvodů padla volba na Giovanniho Sforzu. Manželství ale netrvalo dlouho. Za čtyři roky už Giovanni nepasoval Borgiům „do krámu“. Schylovalo se k válce s Neapolí a rodinný klan potřeboval spojenectví s Milánem. Giovanni Sforza měl smůlu. Pro Lukrécii se našel jiný manžel, o rok mladší Alfonso de Aragon. Z manželství se v roce 1499 narodil syn Rodrigo. A papá, papež, jmenoval Lukrécii guvernérkou Spoleta. Byla pověřena správcovskými povinnostmi a odpovídala za ekonomiku. Za to byla náležitě finančně odměněna. Ani třetí manželství však netrvalo dlouho. Alfonso za čas opět nepasoval do politické kalkulace.

Orgie pro kardinály

Do Vatikánu si Lukrécie chodila pro peníze, kdykoli potřebovala vylepšit svoji finanční situaci. A nejen to. Co bylo daleko překvapivější, stala se neoficiální reprezentantkou Vatikánu. Byla jakousi první dámou papeže. Ve Vatikánu se začaly dít nevídané věci. Lukrécie dokonce přijímala v nepřítomnosti papeže významné hosty, otevírala papežskou poštu. V roce 1501 hostil papež mnoho významných osobností Itálie, kardinály, vévody hrabata a padesát nejproslulejších římských kurtizán. Z počátku všechno probíhalo téměř podle protokolu. Pak se ale zábava rozproudila, tančilo se na stolech, což bylo pro některé hosty pobuřující. Kurtizány brzy skončily úplně nahé a nakonec se všechno zvrhlo v doslovné orgie. Je možné, že odtud se táhne Lukréciina legenda o morální zhýralosti.

Skandál a rychlá svatba

Když Lukrécie osobně přijala ve Vatikánu kardinála, byla to už pro církev opravdu silná káva. Do té doby se nic podobného nestalo. Tento skandál musel papež urychleně řešit a nejjednodušším řešením bylo opět ji provdat. Nejlépe z nabídek vyšel syn knížete d`Este z Ferrary, ale mladému šlechtici se do ženění moc nechtělo. Papež pochybnosti „zamázl“ 300 tisíci dukáty a Lukrécie se odstěhovala do Ferrary. Ze začátku neměla na růžích ustláno. Akceptována byla až tehdy, když přivedla na svět dva syny.

Zdatná obchodnice

Ferrara byla centrem umění, vědy a kultury. Lukrécie tedy pokračovala ve šlépějích svého tchána, shromažďovala hudebníky, zvala literáty a umělce. Měla obchodní talent, který zřejmě zdědila po matce. V bažinaté rovině řeky odvodnila tisíce hektarů a začala tam pěstovat vinnou révu a obilí. Ve válečných dnech nechala stavět nemocnice, sirotčince a útulky pro děti. Prodala dokonce svoje šperky, aby mohla dát jídlo chudým. Po smrti bratra Césara a jejího syna Rodriga se aféry z minulosti dostaly na veřejnost. Spekulovalo se i o incestu. Nějaký čas pak Lukrécie pobývala v klášteře a po posledním porodu, po desátém dítěti, onemocněla a zemřela ve věku 39 let. Jaká tedy byla ve skutečnosti Lukrécie Borgia? Historikové se domnívají, že se stala obětí mocenských cílů své rodiny, pro kterou byla jen cenným „zbožím“...

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506768
DnesDnes607
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden607
Tento měsícTento měsíc18114

Partnerské weby

apartman banner