3045proZrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, proto je v případě potíží je vhodné vyhledat pomoc lékaře. Ne nadarmo se totiž říká - střežit něco jako oko v hlavě v případě, kdy chceme naznačit, že jde o něco důležitého. Velkou roli pro zdraví očí sehrává i jídelníček.

 

Co jíst, když...

...máte unavené oči? Celý den strávený u počítače, večery u televizoru, probdělá noc, to vše může vést k únavě a podráždění očí. V tomto případě pomůže mrkev a další zdroje beta-karotenu nebo vitaminu C, které regenerují unavený zrak. Nejbohatším zdrojem beta-karotenu jsou také petrželová nať, špenát, hlávková kapusta, naťová cibule, rajčata, hrách, šípky.

...vám slzí oči? Slzící oči jsou většinou důsledkem námahy, při níž dochází k prokrvování rohovky. V tomto případě je to nedostatkem vitaminu B 2. Vitamin B2 - riboflavin najdeme v sušeném pivovarském droždí, semenech dýní, houbách, tvarohu, hovězím a vepřovém mase, v pažitce, zelených fazolkách, banánech.

...vás bolí oči? Vitamin E dokáže bolesti mírnit. Tento vitamin se nachází například v celozrnné mouce a ve výrobcích z ní, v brokolici, sýrech, v zelí, celeru, vejcích, špenátu.

...vám červenají oční víčka? Tuto potíž má s největší pravděpodobností na svědomí nedostatek vitaminu B 2, A nebo železa. Z potravin bohatých na tuto minerální látku uveďme například vepřová játra, slunečnicová a dýňová semena, čočku, jáhly, pórek, petrželovou nať, mandle. V menší míře se železo nachází ve švestkách, lískových oříšcích, pohance, krůtím mase, pomerančích, rozinkách či ve špenátu.

...máte zánět spojivek? S největší pravděpodobností tento problém vyvolává nedostatek vitaminu A a B2. K posílení očí se doporučuje vitamin C a zinek. Obě látky zvyšují imunitu a pomáhají bojovat s infekcí. Vitamin C urychluje hojení a chrání oči před dalšími záněty, zinek zvyšuje jeho účinnost. Za nejbohatší zdroje zinku lze z potravin označit většinu ryb, hovězí maso, králíka, kuře, fazole i čočku, obilné klíčky, houby, hovězí játra.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452028
DnesDnes505
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden4059
Tento měsícTento měsíc2974

Partnerské weby

apartman banner