0646co nevíteDo Evropy muškátový oříšek přivezli arabští kupci a pečlivě chránili tajemství jeho původu, a proto si mohli diktovat vysoké ceny. Ve XII. století stál tolik, na kolik přišly tři ovce. V roce 1512 portugalští námořníci objevili plantáž muškátových stromů na ostrovech Banda a

Amboina. Dalších sto let měli monopol na obchod s tímto kořením a Portugalsko zbohatlo. V polovině XVIII. století se podařilo dvěma Francouzům vyvést sazenice v bedně s dvojitým dnem a záhy na to na ostrově Mauritius vznikly francouzské muškátové plantáže. Francouzům mladé rostliny ukradli Angličané a pak již oříšek vstupoval na šlechtické dvory i do příbytků měšťanů.

Originální součást receptů

Ať už je to omáčka nebo zelenina, s vůní muškátu chutná všechno daleko lépe. Nejlepší je, když muškátový oříšek čerstvě nastrouháte. Jeho vůně jinak totiž rychle vyprchává. Je nasládlý, přitom nahořklý, štiplavý, jeho zvláštní aroma osvěží řadu moučníků, koláčů, perník, paštiky, špenát, zajímavě ochutí zeleninu, uzeninu, bramborovou kaši, je výbornou ingrediencí na přípravu některých alkoholických likérů, ozvláštnit může i skleničku svařeného vína.

Zastaví křeče v břiše

Malé množství oříšku může také léčit. Povzbuzuje chuť k jídlu, příznivě ovlivňuje trávicí systém, pomáhá s nadýmáním a plynatostí, s křečemi žaludku, odstraňuje zápach z úst, který souvisí s onemocněním zažívací soustavy, povzbuzuje vitalitu. V každém případě je nutné dát si pozor na jeho dávkování. Velké množství může vést k úzkostným stavům, silné nevolnosti, až k otravě.

Rostlina lásky

V aristokratických kruzích patřilo k dobrému tónu přidávat do pokrmů muškát, který se považoval za afrodiziakum. Stával se součástí všech směsí, které měly posílit touhu. Klášterní bylinkáři toto zámořské koření nedoporučovali, protože rozněcuje chuť a ve větším množství může způsobit šílenství. V XVI. století se doporučovalo mazat pánské přirození muškátovým olejem, aby se pomohlo „Venuši v dílu“. Ve středověku se muškátový oříšek pojídal ve větším množství a vdechovala se i jeho vůně, což prý povzbuzovalo uměleckou tvořivost.

(mp)

DODATEK

Orientální kupci kdysi sypali trochu muškátového oříšku na srst velbloudů. Jeho vůně dodávala zvířatům energii při dlouhých pochodech a muškátovou mastí se natíraly jejich nohy, aby se zabránilo únavě a bolesti.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504778
DnesDnes410
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3030
Tento měsícTento měsíc16124

Partnerské weby

apartman banner