2647zahada 1Traduje se, že Malostranský hřbitov inspiroval básníka a spisovatele Jana Nerudu k napsání sbírky Hřbitovní kvítí. Chodíval sem prý často a rád, hřbitov je i místem posledního odpočinku jeho rodičů. Klasický hrob zde však už nenajdete, zbyl zde jen

podstavec kovového kříže. Nabízí se tedy vysvětlení - náš národní klasik se sem chodil modlit a vzpomínat na rodiče a následně napsal známou básnickou sbírku. Ovšem pravda to nebude. Nerudova matka, která s ním žila v jeho domácnosti už jako vdova, zemřela v roce 1869 a Hřbitovní kvítí vyšlo v roce 1858. Bohužel, sbírka se nelíbila čtenářům, ani kritikům, což jejímu autorovi na sebevědomí nepřidalo.

Na přání otce měl být právníkem

Se stříbrnou lžičkou v ústech se Jan Neruda rozhodně nenarodil. Na svět přišel v újezdských kasárnách, kde jeho otec pracoval jako kantýnský. Vysloužilec z napoleonských válek musel však být člověkem velice osvíceným, neboť si přál, aby jeho syn po gymnáziu studoval práva. Poslušný potomek mu vyhověl, studia však nedokončil. Jan Neruda měl nesporný literární talent, který hodlal využít. Lákala ho novinařina a divadlo. Když poznal, že jako dramatik díru do světa neudělá, stal se fundovaným literárním kritikem.

Dva roky před Nerudovým narozením přijel do Prahy přírodovědec Joachim Barrande. Tehdy mu bylo 33 let. Jak se sem ze své rodné Francie dostal? Inu, s královským rodem Bourbonů, který byl nucen uchýlit se do exilu. Jako čestný muž Barrande věděl, že by bylo zbabělé opustit své dosavadní chlebodárce. Živil se totiž jako vychovatel prince Jindřicha Bourbonského.

Kde se potkal Barrande s paní Nerudovou?

Poté, co bylo princovo domácí vzdělávání završeno, vrátil se Barrande ke svému původnímu povolání geologa a pustil se do zkoumání zkamenělin. Bylo to v roce 1834. Víme, že se Jan Neruda se narodil na počátku července tohoto roku. Bourbonové tenkrát již sídlili na Pražském hradě, odkud to bylo do tehdejší Ostruhové ulice (dnes Nerudova) jen kousek. Potkal zde mladý Barrande na některé z procházek půvabnou mladou paní a nabídl jí místo posluhovačky ve své domácnosti náhodou? Nebo se s ní znal již dříve a byla to jen „hojivá mast“ na utišení špatného svědomí? Ženy tehdejší doby moc příležitosti k uplatnění neměly a místo kantýnského v kasárnách zřejmě tolik nevynášelo.

Zájem o syna posluhovačky vzbuzuje spekulace

Spekuluje se totiž, že budoucí básník a spisovatel mohl být synem právě proslulého vědce. Jak si například vysvětlit, že to byl Barrande, který mladíčka Nerudu nabádal, aby zanechal literárních ambicí a věnoval se spíše technice? I když se traduje, že Barrande ovlivňoval Nerudu při mnoha životních rozhodnutích, nebyl zájem o budoucnost syna posluhovačky přece jen podezřelý? Nevíme, zda byla básníkova matka krasavice a mladému vědci učarovala. Víme však, že u něho pracovala čtvrt století. Proč taková loajalita k prosté Češce, která možná neuměla ani číst a psát?

Po kom byl Neruda nadaný?

Ale spekulace o nemanželském původu některých našich velikánů není ojedinělá. Velké pochybnosti panují například u Boženy Němcové a v poslední době se začíná mluvit o T. G. Masarykovi. Někdy zkrátka nedovedeme pochopit, že by mohli i prostí lidé zplodit génia.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456005
DnesDnes584
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3912
Tento měsícTento měsíc6951

Partnerské weby

apartman banner