3047jídelníčekŘada studií shodně potvrzuje, že lidé, jejichž potrava obsahuje mnoho draslíku, mají nižší krevní tlak než ti, kteří ho mají v potravě málo. Díky minerálům klesá i nebezpečí infarktů a mozkových příhod. Jaký jídelníček je vhodný? Stále populárnější středomořská

strava, která je bohatá na ryby, zeleninu, ovoce, ořechy, rostlinné oleje, luštěniny a obiloviny, je prokazatelně správnou cestou, jak předcházet nemocem srdce a zvýšenému krevnímu tlaku. Všeobecně nižší krevní tlak mají vegetariáni, z čehož se usuzuje, že alespoň částečný přechod na vegetariánskou stravu s množstvím zeleniny a ovoce obvykle dokáže krevní tlak snížit. Základním předpokladem pro udržení krevního tlaku v normě je dostatečné množství vlákniny v podobě ovoce a zeleniny, obilovin a luštěnin. Osoby s vysokým krevním tlakem by neměly ve svém jídelníčku zapomínat na brambory. V nich jsou obsaženy téměř všechny důležité minerální látky a stopové prvky, vysoká hladina draslíku a nízká hladina sodíku mají pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu. V mnoha zemích se potíže s tlakem léčí zvýšenou konzumací česneku. Existují TOP potraviny, které mají schopnost snižovat krevní tlak a prospívají cévám. Patří k nim zelí, celer, červená řepa, okurky, květák, rajčata, jahody, fazole, různá semínka, oves, obilné klíčky, celozrnné potraviny. Vydatně v tomto případě pomáhá cibule, z níž budou mít největší prospěch starší lidé, neboť zvyšuje odolnost organismu a celkově omlazuje. Mimořádně vysoký obsah draslíku v brokolici působí pozitivně na krevní tlak a ulehčuje tak práci srdci a krevnímu oběhu. Pokud jíte rádi sladkosti, dopřejte si občas kousek hořké čokolády s vyšším podílem kakaa, která pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

(žuk)

DODATEK

Vědci přišli na to, že na snížení krevního tlaku účinně působí olivový olej nebo olivy, které obsahují látku oleuropein.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449789
DnesDnes204
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1820
Tento měsícTento měsíc735

Partnerské weby

apartman banner