0447rvacka 1Uličky starého města Palmy de Mallorca, historické metropole Balleárských ostrovů, skrývají mnohá tajemství i šokující dějinné události. Nechvalně se ve své době proslavila například na první pohled nijak zvláštní bazilika de Sant Francesc. Tento křesťanský chrám byl

postaven františkány už na konci 13. století na místě, kde původně stála muslimská manufaktura na výrobu mýdla. Řád františkánů těžil z toho, že byl jejím členem syn krále Jakuba II. A tak byl brzy původně dřevěný strop masivní gotické stavby změněn na kamenný, dodnes zachovalý. Bazilika se tak brzy stala nejexkluzivnějším svatostánkem středověké Palmy de Mallorca. To ovšem s sebou paradoxně přineslo jejím mnichům značné problémy.

0447rvačkaTi totiž dostávali tučné úplatky za pohřbívání místní smetánky na klášterní půdě. Hrabiví kněží původně chudého řádu dokonce mezi sebou začali časem soutěžit, kdo pohřbí významnější personu - aby z ní měl co největší úplatek. A místní šlechtické klany se mezi sebou zase trumfovaly, kdo z nich bude majitelem nejhonosnějšího pohřebního sarkofágu. To trvalo až do roku 1490, kdy během pohřbu jistého Jakuba Armadamse na svátek Všech svatých došlo k naprosto šokující události, jak zaznamenali františkáni do své kroniky: „Když kněz polil hlavu mrtvoly vodou ze džbánku, nastala mezi třemi stovkami přítomných šlechticů obrovská rvačka. Vyděšeným mnichům i rychle přivolané městské stráži trvalo značně dlouho, než v chrámu božím nastolili klid a pořádek...“ Na základě toho byla bazilika zvláštním arcibiskupovým ediktem zavřena na několik desetiletí! I přes tento incident zdejší chrám, jenž v 17. století zapálil blesk, vygeneroval řadu významných osobností, například mallorského učence a misionáře Ramona Llulla. Ten byl později prohlášen za svatého a jeho socha se nachází nad vchodem do chrámu v tzv. tympanonu. Další socha františkánského mnicha a malého chlapce před chrámem Sant Francesc zase připomíná misionářské činy dalšího mallorského kněze - Junipera Serry. Ten byl v roce 1768 vyslán do Kalifornie (tehdy španělské části Severní Ameriky) a zde založil města San Diego, Los Angeles a San Francisco.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454515
DnesDnes549
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2422
Tento měsícTento měsíc5461

Partnerské weby

apartman banner