2647bylKarikatury obvykle znázorňují piráty jako chlapíky se šátkem na hlavě, papouškem na rameni a dřevěnou nohou. Pro obchodní lodě však bývali opravdovým postrachem. Mnozí z nich prostřednictvím kořistnických výprav vlastně oddaně sloužili panovníkovi či

panovnici své země a svůj lup jim odevzdávali, takže požívali jejich ochrany. Zkrátka nebyl pirát jako pirát. Každý z nich však musel vzbuzovat obavy a šířit kolem sebe auru krutosti. Toho si byl vědom i Edward Teach od jehož úmrtí 22. listopadu uplynulo přesně 300 let. Traduje se, že to byl chytrý muž, který u svých podřízených vzbuzoval přirozenou autoritu. Pečlivě se však staral o to, aby se při vyslovení jeho jména lidé třásli děsem. Také jeho přezdívka - Černovous - vzbuzovala asociace, že je snad spojen s temnými silami. Mnoho lidí tomu věřilo, protože štěstí stálo na jeho straně.

Zlatá éra karibských pirátů se odehrávala na počátku 18. století. Traduje se, že Černovous byl v každé životní situaci po zuby ozbrojen šesti pistolemi a dvěma šavlemi a již jeho zjev budil hrůzu. Ve vlasech měl prý zapleteny hořící doutnáky. Zdá se však, že to už je hodně přitažené za vlasy. Ale jeho loď, která nesla název Pomsta královny Anny (tehdejší britské panovnice), byla nejobávanějším pirátským korábem všech dob, vybaveným hned 40 děly. Než se Edward Teach stal pirátem, sloužil jako námořník v královském námořnictvu během tzv. „Války královny Anny“ (válka o španělské dědictví).

2647byl11Pomsta královny Anny

Po této válce, která skončila roku 1713, nabrala kariéra Černovouse na obrátkách. Dostal se totiž na Bahamy, kde se setkal s kapitánem Benjaminem Hornigoldem, který si ho zvolil za člena své posádky. Neušla mu totiž skutečnost, že Černovous je rozeným vůdcem, a jednu ze svých lodí mu svěřil. Postupem času se Černovous zmocnil dalších dvou lodí, z nichž jednu pojmenoval po panovnici. Pirátská kariéra Edwarda Teache trvala poměrně krátce, pouhých 15 měsíců. Jeho život se naplnil ve věku 38 let. Jeho smrt byla krutá, ale s tím se v pirátském řemesle tak nějak počítalo. Zemřel dvaceti bodnými a pěti střelnými ranami při bitvě, ve které se střetl se šalupou Jane, jíž velel poručík Robert Maynard. Ten pak nechal Černovousovu hlavu oddělit od těla a pověsil ji na stěžeň. Zřejmě pro výstrahu a také aby to nepřátelé z řad pirátů vnímali jako symbol. Smrt na lodním stožáru se v oněch časech námořníkům jevila jako velice potupná. Ústním podáním se pak šířily divoké zkazky o Černovousově krutosti. Ale údajně to byl v soukromí člověk, jehož povaha se vyznačovala laskavostí k podřízeným, klidem a rozvážností. Jeho legendární loď Pomsta královny Anny byla nalezena v Atlantiku na americkém východním pobřeží až v roce 1996.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458018
DnesDnes449
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1144
Tento měsícTento měsíc8964

Partnerské weby

apartman banner