yew 185279 960 720Tis je dvoudomý a stálezelený keř tvořící poměrně hustou korunu. Řekli bychom, že vypadá docela pohodově, ale je nebezpečný. Rostlina obsahuje mnoho látek, mimo jiné i prudce jedovatý alkaloid. Ale v lidové magii hrál tis velmi důležitou roli. Dříve pomocí tisových

větviček matky prosily Pánaboha o ochranu svých dítek. Dvě dřívka se upravila do tvaru kříže a ten se dětem připevňoval na oděv. Tento starý zvyk pocházel ze Slovenska, kam se dostal z jižních krajů Evropy. Naši předci tis používali ke kouzlení, každá správná zaříkávačka jej měla k dispozici. I dřevo se spojovalo s tajemnými silami. Jelikož se tento jehličnan dožívá vysokého stáří, byl považován za příbytek duchů a skřítků. Kdyby ho chtěl někdo úmyslně poničit, zjeví se mu ukrytí obyvatelé a potrestají ho. Na některých místech v Anglii opatrují jako oko v hlavě tisy staré více než tisíc let. Na staré matičce Rusi se z tisu vyráběl dokonce i nábytek a tajně se zasvěcoval dobru. Všichni věřili, že dřevo má ochrannou moc, dokáže spolehlivě zastrašit a zahánět démony či nepokojné bloudící duše zemřelých.

Tis se používá k léčení, spektrum jeho využití je celkem široké. Může pomoci i při léčbě nádorových onemocnění? Výzkumy v této oblasti jsou prý v počátcích. Každopádně derivát paclitaxel, vyráběný polosynteticky, se užívá jako cytostatikum u rakoviny vaječníků a plic. Na závěr dodejme, že tis červený patří mezi nejcennější dřeva na severní polokouli. Ve středověku sloužil mimo jiné k výrobě slavných velšských luků.

(nov)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451241
DnesDnes338
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3272
Tento měsícTento měsíc2187

Partnerské weby

apartman banner