0844čajeParadontóza. Odvarem z kostivalu se vyplachují ústa při parodentóze. Čaj z této byliny pomáhá i při kašli, žaludečních vředech a poruchách látkové výměny. Velmi rozsáhlé je jeho zevní použití - zastavuje krvácení, hojí drobné rány, regeneruje tkán, léčí popáleniny a

kůži spálenou sluncem. Na jeho přípravu potřebujeme dvě lžíce sušeného drceného kořene kostivalu a 500 ml vody. Vaříme 15 minut a necháme stejnou dobu stát. Pak scedíme a můžeme osladit medem.

Teplota vyvolaná nachlazením. V tomto případě pomáhá lipový čaj. Ulevuje také při kašli, zahlenění, žaludeční a střevní kolice. Čaj z lipového květu tiší stresové bolesti hlavy, snižuje nervové napětí, uklidňuje a pomáhá při usínání. Dvě lžičky sušených lipových květů zalijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut louhovat a pak scedíme. Pro vypocení vypijeme najednou dva šálky čaje a zabalíme se do teplé deky.

Zánět močových cest. Při zánětech močových cest, dně, revmatismu, osteoporóze, žaludečních vředech se doporučuje čaj z přesličky rolní. Podporuje také proces hojení a zdravý růst vlasů a nehtů. Zevně se používá na bércové vředy. Jednu lžičku sušené natě přesličky vaříme pět minut v šálku vody, poté necháme asi 15 minut louhovat a scedíme. Během dne pijeme tři šálky čaje. Ten chutná hořce, proto se po jeho konzumaci doporučuje vypít sklenici vody. Při snížené činnosti ledvin a srdce nelze pravidelné pití čaje z přesličky doporučit! Ani dlouhodobé užívání není vhodné, neboť způsobuje nevolnost.

Ischias. Při bolestech hlavy, ischiasu, potížích s prostatou, zánětu mezižeberního nervu a revmatismu pomáhá čaj z vřesu obecného. Celkově uklidňuje a odstraňuje nespavost. Je močopudný a doporučuje se i při zánětlivém onemocnění močových cest. Na jeho přípravu potřebujeme dvě lžičky květů nebo zelených nedřevnatých větviček (čerstvých nebo sušených) vřesu a 250 ml vody. Krátce povaříme, necháme 15 minut louhovat a přecedíme. Popíjíme jeden až dva šálky vlažného čaje denně.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455264
DnesDnes502
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3171
Tento měsícTento měsíc6210

Partnerské weby

apartman banner