0849závislostKonzumaci kávy, čaje, čokolády a limonád, které obsahují kofein, se někteří lidé raději vyhýbají z důvodu horšího a nekvalitního spánku, zatímco jiní jsou na těchto potravinách s obsahem kofeinu doslova závislí. Jedním z hlavních

důvodů je to, že kofein má stimulační účinky na činnost mozku, a proto může být pokládán za látku, která ovlivňuje náladu. Mnozí lékaři připouštějí, že na kofein může celkem snadno vzniknout návyk. Jedna uznávaná učebnice pro farmaceuty dokonce uvádí, že při dlouhodobém užívání vysokých dávek kofeinu může vzniknout tolerance, návyk a psychická závislost. Náhlé přerušení přísunu této látky pak může mít za následek abstinenční příznaky, jako jsou například bolesti hlavy, podrážděnost, nervozita, úzkost a závratě. Už se také uvažuje o tom, že abstinenční syndrom, který je vyvolán vysazením kofeinu, bude v diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch zařazen mezi ostatní abstinenční syndromy.

Na souvislost mezi konzumací kofeinu a různými chorobami však existují i docela protichůdné názory. Někteří výzkumní pracovníci totiž uvádějí, že kofein je zdraví prospěšný. Ze závěrů některých studií vyplývá, že kofein chrání před poškozením jater, Parkinsonovou nemocí, cukrovkou, Alzheimerovou chorobou, žlučovými kameny, depresí a možná i před některými formami rakoviny. Každopádně ve všech případech zůstává skutečností, že kofein obsažený v nápojích a dalších potravinách dokáže výrazně měnit a ovlivňovat naši náladu. Je však třeba brát na zřetel i starou osvědčenou moudrost, že v konzumaci kofeinu hraje klíčovou roli především umírněnost.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454232
DnesDnes266
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2139
Tento měsícTento měsíc5178

Partnerské weby

apartman banner