0349ohnivy 3Společný zámek a hrad - což je samo o sobě unikum - v Horšovském Týně patří mezi nejvýznamnější architektonické skvosty celých západních Čech. Daní za to jsou ale zaživa zazdění lidé, ohnivý kohout a záhadná světla v 

jeho podzemí. Na mnoha místech historického komplexu, který je velmi rozsáhlý, se každou noc zjevuje bledý přízrak Bílé paní Ziguny, manželky krutého vládce okolního kraje Wolfa Dobrohosta z Ronšperka. Za jeho panování dosáhly útisk a bezpráví na jeho poddaných takové míry, že se proti němu vzbouřili. Vyslali deputaci k panskému soudu do Plzně a ten Wolfovi přikázal chování vůči poddaným zlepšit. Stejně jako byl krutý k cizím, byl ale Ronšperk tvrdý i doma. Jakmile jeho žena jednoho dne onemocněla, vyrazil si do světa hledat za ni mladší náhradu - ani nečekal, až přestane dýchat. Paní Ziguna se tak po smrti začala na zámku zjevovat jako smutná Bílá paní.

0349ohnivy 1Hradní pán nechal manželku zazdít

Podle jiné verze byl ovšem Wolf Dobrohost ještě mnohem krutější. Se svou novou milenkou se dal tajně oddat v Loretě na konci zámeckého parku (mimochodem je to nejstarší stavba svého druhu v celých Čechách) a aby mu jeho nemocná manželka Ziguna nedělala ze života peklo, dal ji ještě v ten samý večer zaživa zazdít někde na zámku. Dodnes se v budově bývalého purkrabství ukazuje otisk ruky, který má podle staré legendy patřit zdejší nešťastné Bílé paní. Není tedy divu, že za své zločiny se i Wolf z Ronšperka musí po své smrti zjevovat na svém zámku. Jeho duše zde bude podle prokletí bloudit až do skonání světa. Nebo do doby, než se zámek sesype na hromadu kamení.

Záhadný bílý jelen

Podle další legendy vedou ze středověkých sklepení hradu, která jsou skoro 800 let stará a zcela originální (bez jakýchkoli následných úprav), tajné podzemní chodby až na konec přilehlého anglického parku. Je zajímavé, že podobně jako na jiných místech jižních Čech a Moravy jsou i krásně zachovalé gotické a renesanční domy na náměstí v sousedství hradu navzájem pospojovány až třemi patry sklepení a chodeb. V těch částech horšovskotýnského podzemí, které dodnes slouží svému účelu a nejsou zasypány, se mají podle místních legend objevovat záhadná světýlka. Ta se podobají světlu svíček nebo rozzářeným lidským očím. Poprvé se prý objevily po smrti Ziguny. Třetím paranormálním jevem, který se zjevuje ve zdech horšovskotýnského zámku, je duch starého hraběte Trautmannsdorfa, který panství získal po roce 1620 jako konfiskát podvodem od původních majitelů, kteří byli protestanti. Německý hrabě věřil, že je jeho osud nějak spojen se vzácným bílým jelenem, žijícím v zámeckém parku. Když cítil, že umírá, vlastnoručně jelena z okna svého paláce zastřelil - a pak ihned padl na zem mrtev. Na hradě a zámku se také má zjevovat ohnivý kohout. Možná je to památka na obrovský požár města v roce 1547, který zničil i velkou část šlechtického sídla.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451191
DnesDnes288
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3222
Tento měsícTento měsíc2137

Partnerské weby

apartman banner