Švédští vědci přišli nedávno se zjištěním, že televize umístěná v ložnicích nebo v místech, kde lidé spí, se může významně podílet na vzniku rakoviny. V tomto případě se jedná především o rakovinu kůže nebo prsu. Čeští vědci této studii příliš nevěří, neboť podle nich je záření, které vydává televizní přijímač, zcela bezvýznamné. Máme totiž co do činění se zářením ionizujícím, které by obecně vzato rakovinné b ujení způsobovat nemělo.

Švédští vědci však vycházejí především ze statistik. V Japonsku spí lidé na rozdíl od nás téměř na zemi a rakovinou tam trpí lidé mnohem méně. Svou roli údajně hraje rovněž skutečnost, na jaké straně těla spíme. Většina z nás hlavně na té pravé. Největší část televizního záření pak dopadá na levou stranu těla, kde prý vzniká nejvíce nádorů.

Když budeme hovořit o rizikových faktorech, které se uplatňují při vzniku melanomu, tak určitě by se jednalo o ultrafialové záření. V poslední době se pak objevily některé nové zprávy, že svoji roli v souvislosti s rakovinou budou zřejmě hrát další faktory zevního prostředí. Vědci, kteří se těmito záležitostmi zabývají, ovšem uvádějí, že různá elektromagnetická vlnění do těchto nebezpečných faktorů asi patřit nebudou. Švédští vědci ale trvají na tom, že případů rakoviny prsou a melanomu přibývá právě kvůli masovému rozšíření televizního signálu do ložnic.

Naši odborníci tvrdí, že vysílání rádiových nebo televizních vysílačů v běžném komunálním prostředí se nachází hluboko pod doporučenými limity, a to by nemělo mít žádný fyziologický vliv. Přesto se u mnoha dalších lidí, mezi něž patří například také někteří lékaři, vyskytují v souvislosti s dlouhodobým příjmem televizního signálu v ložnicích značné pochybnosti. Stačí uvést, že před časem to byli italští badatelé, kteří potvrdili škodlivost některých druhů elektromagnetického vlnění v blízkosti lidských obydlí. Pokud si myslíte, že dlouho zapnutá televize může mít nějaký negativní vliv na zdraví, jednoduše odstraňte televizní přijímač ze své ložnice.
(kov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451021
DnesDnes118
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3052
Tento měsícTento měsíc1967

Partnerské weby

apartman banner