Paní Alena je ve svém okolí známá jako naprostá perfekcionistka. Málokdo o ní ale ví, co ve své duši vlastně prožívá, aby všechno bylo skutečně dokonalé. Při odchodu z bytu zažívá hotová muka. Několikrát se musí jít přesvědčit, že neza pomněla vypnout žehličku nebo elektrický sporák, světlo v koupelně skutečně nesvítí. Čím je starší, tím víc se přistihuje, že opakování běžných úkonů se neustále opakuje a tím se vlastně ubezpečuje, že je všechno v naprostém pořádku. Sama sobě nechce připustit, že její chování není normální…

Neodbytné dotírající myšlenky, kterých se zbavujeme jen velmi obtížně, se nazývají obsese. Nutkavé úkony pak dokáží člověka naléhavě vést k různému konání a návykům, často nechtěným, ale zbavit se jich je poměrně těžké.

U většiny lidí se běžné návyky vytvářejí v raném věku a v dospělosti se často stávají součástí běžné denní praxe. Tak třeba se opakováním ujišťujeme, že jsme dobře zamkli dveře bytu, chalupy nebo auta. Pokud však u některých jedinců začnou být myšlenky a činy značně přehnané a neovladatelné, může z toho vzniknout i dost vážný problém. Ve většině případů jsou neodbytné myšlenky a neracionální činy spojené s výrazným pocitem úzkosti. Příčinou může být strach, že se stane něco nežádoucího nebo dokonce zlého, jestliže se určité věci neuskuteční. Některé myšlenky mohou vznikat rovněž z obav, aby se postižený náhodou nedopustil něčeho nepřijatelného pro okolí, rouhačského a nemravného.

V případě, že se toto přehnané jednání ponechá bez kontroly, může velmi rušivě zasáhnout jak do života postiženého, jeho okolí, ale dokonce někdy vyústit ve vážnou depresi nebo závažnou nemoc. Terapeuti někdy zjistí, že pacientův problém svými kořeny tkví ve starých, nevyřízených potížích. V tom případě je třeba se pokusit prolomit stereotypy, které se vytvořily v jeho mysli. Bývá to většinou obtížné, neboť dotíravé myšlenky a nutkavé chování je často zakotveno v podvědomí. Citlivé poznání sama sebe za pomoci terapeuta je ze všeho nejdůležitější.
(kov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504803
DnesDnes435
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3055
Tento měsícTento měsíc16149

Partnerské weby

apartman banner