Většina lidí dříve narozených má denní příjem tekutin velmi nízký. Nejzdravější je pít čistou vodu. Jestliže je člověk dehydratován, trpí stejně jako květina. Lidé, kteří málo pijí, mají zákonitě hustší krev. Ta není schopna správně prokrvit v mozku centrum žízně, a proto žízeň starší lidé n ecítí. Krev je stále hustší a potom dochází ke zvýšení krevního tlaku (srdce zvýší tlak, aby se krev dostala tam, kam má). V husté krvi se rychleji tvoří trombus neboli krevní sraženina, zvyšuje se tak riziko mozkové mrtvice. Může také snadněji dojít k infarktu myokardu, což je ucpání přívodní tepénky do neustále pracujícího svalu, což má za následek nedostatek kyslíku a patřičné výživy v srdečním svalu.

Mnozí starší lidé užívají celou řadu farmakologických preparátů a často od různých lékařů současně, takže některé si mohou „protiřečit“, hůře být snášeny, projevují se určitými negativními vedlejšími účinky a to vše má také na svědomí nedostatek tekutin v těle.

Zdravý mladý člověk by měl denně vypít kolem tří litrů tekutin. Starší člověk přes sedmdesát let věku by měl vypít kolem dvou litrů tekutin, nejlépe dva litry pramenité vody nebo bylinkové čaje, nikoliv zrnkové kávy, piva nebo dokonce tvrdého alkoholu.
(mik)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451060
DnesDnes157
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3091
Tento měsícTento měsíc2006

Partnerské weby

apartman banner