Každoročně se v lánech obilí objevují záhadné obrazce. Některé z nich jsou evidentními padělky, ovšem vznik jiných vyvolává živé diskuze a spekulace o UFO. Obrovskou vlnu zájmu veřejnosti vyvolal letos originální obrazec o rozměrech 71 x 32,5 metru v lánu obilí u obce Žďárek nedaleko Sychrova na Liberecku. Byl sedmým letos nahlášeným a přilákal mnohé zvědavce i badatele, lidé ho jezdili fotografovat i zkoumat.
Někteří záhadologové říkají, že je to jen dílo vtipálků. Uznávají, že vzhledem k rozlehlosti bylo pracné ho vytvořit, ale energii tam necítili. Členové klubu Moravia například argumentují tím, že obrazec postrádá důležité anomálie, které vznikají po ozáření klasů elektromagnetickým zářením (spálená stébla a puklá kolínka klasů). Piktogram měl sice pěkné položení stébel a byl poměrně složitý, nicméně nevyvolával náhlou změnu tlaku nebo pokles hormonů, kteréžto jevy jsou doprovodné například u kruhů v Anglii.
Jiní nadšenci z řad amatérských ufologů jsou ale naopak přesvědčeni, že je tento obrazec, který se v poli objevil na konci července, vzkazem mimozemské civilizace. Podle nich ho nemohli stvořit lidé, protože ohnutá stébla klasů nenesou známky poškození struktury, pravidelnost je prý příliš dokonalá na to, aby vznikla strojem nebo sešlapáním pomocí prken. Podporu nacházejí ve svědectví jedinců, kteří nahlásili, že měli v kruzích zvláštní pocity, některým se tam měly neobvykle rychle vybít baterie u fotoaparátů. Část ufologů proto považuje obrazec za perlu českých piktogramů. Razí názor, že vzhledem k mnohotvárnosti, tělo, duši i krajinu uzdravujícím energiím a provedení byl údajně nejdokonalejším zadokumentovaným na území naší republiky za posledních 42 let! A jaké že poselství dle jejich mínění piktogram nesl? Možná prý šlo o jakési varování, možná o vzkaz „Plejádské flotily“ ve spojitosti se změnami v lidské DNA. Hypotéz i teorií je mnoho, důkazy k jejich ověření chybějí.
(xar)

DODATEK
Badatelka a historička Tonička Plíšková, která se výzkumem záhadných obrazců zabývá, uvádí, že je Česká republika na druhém místě co do počtu výskytu obrazců, drží se hned za Anglií. Jak podle ní vesmírné piktogramy vznikají? Technika vyspělých mimozemských bytostí k tomu určená je prý založena na zadání programu a kódu. Podle ní je vyslán příkaz vlnou či paprskem na určité místo v krajině. Toto místo přitom leží na síti dávných sídlišť a předchozích obrazů v obilí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455457
DnesDnes36
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3364
Tento měsícTento měsíc6403

Partnerské weby

apartman banner